Korijander je jednogodišnja biljka čiji se listovi i sjemenke koriste kao začin u kulinarstvu. Latinski naziv biljke Coriandrum sativum dolazi od grčkih riječi coris (stjenica) i amon (anis). Porijeklom je iz sjeverne Afrike, a neki ga zbog njegovog izgleda nazivaju i kineskim peršinom.
Ima uspravnu, zeljastu i razgranatu stabljiku koja može biti visoka od 50 do 150 cm. Pri dnu stabljike rastu svijetlozeleni listovi koji su skupljeni u rozetu i izgledom nalikuju na peršin, dok su listovi koji izrastaju na gornjem dijelu stabljike slični listovima mrkve. Korijander cvjeta sitnim cvjetovima bijele ili blijedoružičaste boje, koji su skupljeni u štitaste cvatove na vrhovima i ograncima stabljike.
Korijander sadrži eterično ulje koje se koristi u medicinske svrhe kao pomoć pri probavi, pojačavanju apetita, ublažavanju grčeva te želučanih i crijevnih tegoba. Osim toga eterično ulje se koristi i u kozmetičkoj industriji u proizvodnji parfema.
Priprema jela s korijanderom
Korijander zbog svog osebujnog mirisa ima široku primjenu u kulinarstvu. Kao začin je dosta zastupljen u mnogima zemljama Europe, Azije i sjeverne Afrike. Za začin se mogu koristiti cijeli ili mljeveni plodovi korijandera.
Zreli plodovi korijandera imaju slatkasto-drvenast miris s cvjetnim i paprenim notama te blag, sladak i topao okus s notom naranče. Zbog svoje posebne arome dobro se slaže s kruškama, šljivama, jabukama i dunjama, bilo da su pripremljene u kompotu ili pečene.
Kad su u pitanju drugi začini, korijander se dobro slaže s cimetom, češnjakom, čilijem, đumbirom, komoračem, klinčićem, muškatnim oraščićem i kuminom.
Dio je začinskih mješavina kao što su curry prah, garam masala, sambaar, podi i berbere, a ima primjenu i u industriji alkoholnih pića. Dodaje se u džin, biljne likere i određene vrste rakija.
Korijander se kao začin dodaje jelima od gljiva, govedine i kelja, kao i raznim varivima, osobito onima od mahunarki. Sjemenke korijandera dodaju se kruhu i pecivima, a koriste se i u mesnoj industriji u proizvodnji mortadele i hrenovki.
Sjemenke se izvrsno slažu namirnicama poput janjetine, puretine, ribe, rajčice i mahunarki.
Osim sjemenki, u prehrani se koriste i listovi korijandera. Oni imaju jaku aromu i uvijek se koriste svježi. Listovi korijandera uglavnom se upotrebljavaju u jelima azijske i južnoameričke kuhinje poput curryja i chutneya ili umaka guacamole i salse.
Osim što se koristi za pripremu slanih jela, korijander se upotrebljava i za pripremu kompota i božićnih kolača (Lebkuchengewürz).
Čuvanje korijandera
Korijander je lako dostupan začin i najčešće se kupuju cijele sjemenke koje se po potrebi mogu vrlo lako usitniti. Međutim, aromatična svojstva korijandera nakon mrvljenja vrlo brzo ishlape pa sjemenke treba usitniti neposredno prije upotrebe.
Sjemenke korijandera se u dobro zatvorenoj posudi mogu čuvati nekoliko godina.
Ljekovita svojstva korijandera
Korijander sadrži eterično ulje čiji su glavni sastojci borneol, linalol, geraniol i geranil acetat. Osim toga, plodovi korijandera sadrže i vitamine C i A te bjelančevine.
Posjeduje antiseptička i antigljivična svojstva te pomaže u liječenju različitih kožnih bolesti. Dobar je i za normalizaciju probave, snižavanje razine kolesterola i šećera, liječenje čireva na usnama, ublažavanje menstrualnih tegoba i ublažavanje reume i stresa.
Za korijander se smatra da usitnjen u prah i pomiješan s medom pojačava seksualnu želju, kao i to da posjeduje antikancerogena svojstva, ali te tvrdnje još nisu dovoljno istražene.
Ono što je poznato jest to da je jedno od najboljih prirodnih sredstava za čišćenje organizma od štetnih tvari jer na sebe veže atome teških metala i toksina te ih izbacuje iz organizma.
Korijander ne bi smjele konzumirati osobe koje imaju slab želudac, bolesnu jetru ili probleme sa žuči i žučnim kamencima.
Foto: PDPics/Pixabay