Čili je vrsta tropske paprike koja potječe iz Srednje Amerike, a nakon što se proširio po cijelo svijetu, najviše ga konzumiraju zemlje Azije. U Meksiku je ovaj začin izuzetno cijenjen tako da svih više od 150 sorti imaju svoje ime. Vjeruje se kako se na tom području uzgaja više od 9000. godina.
Mogu se uzgojiti u raznim formama i oblicima, a sorte razlikujemo po boji, obliku i ljutosti. Karakterizira ga iznimno oštar okus, iako manje aromatičan i pikantan od paprike. Ponekad se sorte označavaju po zemljama podrijetla, tako ćete one nastale u Srednjoj Ameririci i Aziji pronaći kao čili, dok one iz Europe pod imenom “feferoni”. Od europskih sorti poznati su jalapenosi koji potječu iz Mađarske, blago su ljuti i iznimno sočni.
Svoju ljutost čili papričica mogu zahvaliti tvari kapsaicinu koja daje ljutost, a nalazi se u sjemenkama i kožici ploda. Obratite dodatnu pozornost prilikom čišćenja papričica, koristite zaštitne rukavice jer vam u oko može uletiti malo ljute tvari što uopće nije ugodno. Ukoliko ne želite koristitzi cijele plodove u trgovinama možete kupiti već mljevene čili kojeg još nazivamo i kajenskom paprikom. Sušene čili paprike također možete naći u trgovinama.
Energetska vrijednost 100 grama čilija u prahu je oko 315 kalorija. Od minerala sadrže dosta željeza, fosfora i kalcija. Čili je poznat po svojim ljekovitim svojstvima jer prvenstveno djeluje protuupalno. Kapsaicin je tvar koja uspješno može blokirati upalne procese u organizmu, a redovito konzumiranje čilija štiti i od artritisa. Ove ljute papričice također sprečavaju bol, štite zdravlje kardiovaskularnog sustava i poboljšavaju probavu.
Bez obzira na njenu ljekovitost nemojte pretjerivati sa dodavanjem čilija u hranu. Konzumiranje biste trebali svesti na zlatnu sredinu, dnevna doza ne bi trebala prelaziti dvije žličice dnevno. Veće količine vam mogu uzrokovati probleme sa probavom.
U kuhinjama diljem svijeta čili se upotrebljava kao začin jelima od raznog povrća, pikantnim umacima, namazima, kao dodatak svježem siru ili varivima. Izvrsno se slaže sa raznim sirevima poput mozzarelle ili parmezana. Uz navedena jela, čili se koristi i kao dodfatak pečenjima, a može ga se koristiti i kod pripremanja ribe.
Autor: M.T., Foto: Pixabay