Đumbir je biljka trajnica čiji se korijen koristi kao začin. Korijen đumbira je debeo i razgranat, a iz njega rastu stabljike s kopljastim listovima koje mogu biti visoke do 1 m pa nadzemni dio đumbira izgledom podsjeća na trsku. Đumbir cvjeta crvenim ljevkastim cvjetovima koji nastaju na vrhu stabljike.
Đumbir se već tisućama godina uzgaja na području Indije i Kine, a Europljani su za njega saznali nakon putovanja Marka Pola po Kini. U Europi je kao začin prihvaćen negdje u 9. stoljeću i odmah je stekao veliku popularnost te se smatrao jednim od osnovnih začina.
Kao začin se koriste podanci đumbira stari od 8 do 12 mjeseci, a na tržištu možemo pronaći mljeveni, svježi i suhi đumbir.
Energetska i nutritivna vrijednost đumbira
Energetska vrijednost 100 g svježeg đumbira iznosi 69 kcal, od toga 1,7 g bjelančevina, 15,1 g ugljikohidrata i 0,7 g masti.
Svježi korijen sadrži 1 – 3 % eteričnih ulja čiji je glavnih sastojak gingerol. Đumbir od minerala sadrži fosfor, kalij, kalcij, natrij i željezo, dok su od vitamina zastupljeni vitamin C, tiamin, niacin i riboflavin.
Priprema jela s đumbirom
Ako usporedimo svjetske kuhinje, đumbir je definitivno najzastupljeniji u azijskoj kuhinji. U Hrvatskoj je populariziran u posljednjih nekoliko godina pa ga se sada može pronaći u svim boljim prodavaonicama.
Mljeveni se đumbir dodaje slatkim ili pikantnim slasticama poput medenjaka i drugim kolačima i keksima. Koristi se i u slanim jelima, posebno onima koji se pripremaju u woku.
U azijskim je zemljama i dalje jedan od osnovnih začina, dok se u Europi iz masovne upotrebe istisnuo u 18. stoljeću.
Svježi korijen đumbira ima topao i blag, gotovo cvjetni okus. Teksturom je hrskav i malo podsjeća na jabuku, tako da se u svježem obliku može konzumirati više kao povrće. Svježi đumbir možemo narezati na štapiće, ploške ili ga naribati da dodati jelima u iz woka i salatama. Također ga možemo koristiti i u pripremi slastica sa svježim i suhim voćem, dok suhi đumbir možemo koristiti pri izradi peciva, običnog pudinga, muffina i biskvita.
Ako nemate ideju kako iskoristiti đumbir u slatkim jelima, provjerite naš recept za kekse od đumbira i cimeta ili isprobajte sočne savitke od đumbira.
Slatka i slana jela će zahvaljujući đumbiru poprimiti ljutu, ali osvježavajuću aromu, a posebnu notu pruža jelima s plodovima mora, dok će kod pačjeg i svinjskog mesa ublažiti masnoću. Možemo ga dodavati marinadama, prženim jelima, svježem povrću, žitaricama i juhama.
Kad je u pitanju voće, đumbir se dobro slaže s ananasom, bananama, narančama i kruškama.
Osim u kulinarstvu, đumbir se koristi u pripremi raznih pića. Često se od njega prave sirupi i može se dodavati sokovima od voća i povrća, a u prošlosti se u pivnicama servirao u prahu kao dodatak pivu. Danas se od đumbira pravi pivo.
Đumbir je u Indiji, Kini i drugim azijskim zemljama omiljeni začin. Ondje ga često koriste tako da ga sitno nasjeckaju, preliju vodom i ostave stajati nekoliko sati. Nakon toga ga dodaju jelima neposredno prije posluživanja. Đumbir koji se koristi na ovakav način zadržat će svjež, aromatičan i blago ljut okus.
Ovaj začin je važan sastojak začinskih mješavina berbere, jerk, curry i pet kineskih začina. Ako ga prije upotrebe popržimo, đumbir će imati dosta blaži okus i miris, a takvog ga možemo dodavati umacima te jelima od povrća i mesa.
Kad u pitanju drugi začini, đumbir možemo kombinirati s cimetom, kardamomom, klinčićem, muškatnim oraščićem, crnim paprom i šafranom.
Svježi korijen đumbira možemo sačuvati u hladnjaku barem tri tjedna ako ga neoguljenog stavimo u plastičnu vrećicu iz koje je potrebno istisnuti sav zrak. Vrećicu treba držati u donjoj ladici hladnjaka.
Ljekovita svojstva đumbira
Ljekovita svojstva đumbira su brojna. Preventivno se koristi protiv prehlade, poboljšava cirkulaciju, pomaže kod mučnine, jača imunitet, umiruje kašalj itd.
Ima analgetičko, antiupalno, sedativno, antimikrobno i sedativno djelovanje stoga smiruje nadraženost, ublažava bolove, uništava patogene mikroorganizme, pospješuje mokrenje i izbacivanje viška tekućine te umanjuje upale i bolove uzrokovane artritisom.
Gingerol, tvar koju sadrži đumbir zaslužna je za pravilan rad crijeva, stoga je đumbir učinkovita pomoć i kod želučanih tegoba. Osim što potiče probavu, odličan je čistač krvi, a smatra se i da posjeduje afrodizijačka svojstva.
Đumbir sadrži i flavonoid kvercetin koji ima jaku antioksidativnu aktivnost. Istraživanja su pokazala da kvercetin može djelovati na sprječavanje nekoliko vrsta raka.
U arapskoj medicini korijen ove biljke koriste za poboljšanje pamćenja, a istraživanja su pokazala da je ova primjena opravdana i da konzumiranje đumbira može imati pozitivan učinak na pamćenje i zdravlje mozga.
Od đumbira se može pripremati i ljekoviti čaj te oblozi koji pomažu kod akutnih i kroničnih bolova uzrokovanih artritisom i reumatizmom, kao i kod ukočenog vrata, bronhitisa, astme, grčeva u želucu te upale bubrega i jetre.
Iako je đumbir jedna od najljekovitijih namirnica i koristi se za liječenje niza tegoba i poremećaja, ipak ga treba pažljivo koristiti jer ne odgovara svima. S liječnikom bi se prije konzumacije đumbira trebale posavjetovati osobe koje uzimaju lijekove za kontrolu krvnog tlaka, osobe koje pate od žučnih kamenaca, osobe koje uzimaju lijekove za kontrolu dijabetesa i protiv zgrušavanja krvi te trudnice.
Foto: PDPics/Pixabay