Tradicionalna bosanska kuhinja spoj je Istoka i Zapada, a često se uspoređuje i s mediteranskom kuhinjom. Neizostavan dio ove kuhinje su razna slatka jela, čorbe i različite vrste pita. Pita krumpiruša je jedna od popularnijih bosanskih pita. Osim pite od mesa (bureka), sirnice i zeljanice, jedna od popularnijih bosanskih pita je i pita krumpiruša.
Bosanske pite možete poslužiti kao predjelo ili glavno jelo, a pita krumpiruša se vrlo lako priprema i ne morate potrošiti puno vremena kako biste uživali u ovom jednostavnom, ali ukusnom jelu.
Iako vam se možda čini kako je vučeno tijesto, jedno od glavnih obilježja ovih pita, komplicirano za napraviti, uz recept i savjete koje vam donosimo u nastavku nemate razloga za brigu jer će vam pita uspjeti baš svaki put.
Recept za pitu krumpirušu
Sastojci za tijesto
- 500 g glatkog brašna
- 3 žlice ulja
- prstohvat soli
- žlica octa
- 250 ml mlake vode
Sastojci za nadjev
- 1,3 kg krumpira
- 2 glavice luka
- sol
- papar
Priprema
U većoj posudi pomiješajte glatko brašno i sol. Dodajte tri žlice ulja pa lagano ulijevajte mlaku vodu koju ste pomiješali s octom i cijelo vrijeme miješajte. Ocat se dodaje kako bi tijesto bilo elastičnije, a točna količina vode će ovisiti o brašnu. Ako vam tijesto bude prečvrsto i suho, možete dodati još vode.
Kada ste umijesili tijesto, prebacite ga na radnu površinu koju ste prethodno posuli brašnom i mijesite ga još 5 do 10 minuta. Dužim miješenjem doći će do otpuštanja glutena pa će tijesto biti elastičnije kad ga budete razvlačili.
Nakon toga je potrebno ostaviti tijesto da odmori najmanje pola sata. Stavite ga na pobrašnjeni tanjur ili lim za pečenje pa premažite uljem i prekrijte prozirnom folijom.
Dok tijesto odmara, bacite se na pripremu nadjeva. U nadjev inače ide sirovi luk koji možete sitno nasjeckati ili naribati, a ako volite okus dinstanog luka, možete ga prodinstati na malo ulja dok potpuno ne omekša.
Krumpir nakon pranja i guljenja također možete ili narezati na kockice ili naribati. Ako se odlučite za kockice, one trebaju biti sitnije kako bi se krumpir stigao ispeći. Pripremljeni krumpir pomiješajte s lukom i dodajte začine. Nemojte štedjeti na začinima jer pita krumpiruša treba biti jače začinjena.
Radnu površinu na kojoj ćete razvlačiti tijesto prekrijte čistim stolnjakom koji ćete pobrašniti. Na sredinu radne površine stavite tijesto pa i njega malo pobrašnite kako se nigdje ne bi zalijepilo i potrgalo.
Tijesto razvucite valjkom koliko je to moguće, a zatim ga primite u ruke i pustite da kratko visi na rukama kako bi se razvuklo pod vlastitom težinom. Nakon toga ga položite na stolnjak i nastavite razvlačiti rukama tako što ćete ga kružeći oko stola lagano vući prema van. Radnju ponavljajte sve dok tijesto ne postane gotovo prozirno, ali pazite da se ne potrga.
Nakon što ste razvukli tijesto, nožem odrežite zadebljale rubove pa ga cijelog poškropite uljem. Pripremljeni nadjev ravnomjerno rasporedite po razvučenom tijestu pa zarolajte s jedne i druge strane uz pomoć stolnjaka.
Pitu možete slagati na nauljeni lim u obliku puža ili rezati na manje ravne komade veličine lima za pečenje i tako ih slagati.
Pita krumpiruša peče se na temperaturi od 200 stupnjeva oko 30 minuta ili sve dok ne porumeni. Ako želite sočniju pitu, možete prokuhati 100 ml vode u koju ste dodali soli i žlicu ulja pa time preliti pitu i vratiti da se zapeče još nekoliko minuta. Po želji je možete premazati i kiselim vrhnjem i poslužiti uz jogurt.
Foto: Neliyana Kostadinova/Shutterstock