Kada jednom probate pavlovu tortu, osvojit će vas s raskoši okusa i tekstura. Istovremeno je slatka i kisela, zasitna i osvježavajuća, mekana i hrskava. Pavlova se zato čini kompliciranom tortom, a zapravo je jedna od jednostavnijih. Ne treba vam veliko slastičarsko iskustvo da biste je napravili kako treba, svega par trikova i malo vremena.
Ova čuvena torta jede se diljem planete. Pogotovo je popularna u toplijim krajevima, baš zbog toga što je osvježavajuća. I Australija i Novi Zeland nazivaju je svojom nacionalnom slasticom i ni jedna država ne želi je se odreći. Torta je dobila ime po balerini Ani Pavlovoj. Priča kaže da joj je baš ona bila omiljena i pekli su je njoj u čast. Poput nježne balerine, takva je i torta – pravo umjetničko remek djelo – dojmljiva izgledom, raskoši okusa i jednostavnošću pripreme.
Torta se sastoji od samo tri dijela. Podloga su beze kore koje se pune tučenim vrhnjem i voćem po izboru. Najčešće je to voće koje karakteristično za Australiju, pa se tako u nju stavlja razno tropsko voće, kao i ono koje se može nabaviti svugdje u svijetu. Kod nas se najčešće jede s jagodama i šumskim voćem, a mi vam danas donosimo recept koji će biti kombinacija svega toga.
Recept za Pavlovu tortu
Sastojci za beze kore
- 6 bjelanjaka
- 300 g šećera
- 1 žličica bijelog octa ili limunovog soka
- vanilin šećer
Sastojci za nadjev
- 500 ml vrhnja za šlag
- 300 grama jagoda
- 1 veća konzerva ananasa
- 2 banane
- 1 limun
Priprema
Torta Pavlova, umjesto običnih, za bazu ima beze kore. Njih ćete napraviti tako da odvojite bjelanjke od žutanjaka i istučete ih u čvrsti snijeg. Kada je snijeg skoro pa posve istučen, dodajete u njega malo po malo šećera u koji ste umiješali jedan vanilin šećer. Ovisno koliko veliku tortu želite (odnosno, hoćete li je raditi s više kora ili ne), toliko bjelanjaka stavljate. Na jedan bjelanjak uvijek ide oko 50 g šećera.
Kada su bjelanjci istučeni (znat ćete po tome što ćete zdjelu s bjelanjcima moći okrenuti naopako bez da iscure), u njih dodajte žlicu octa ili limunovog soka. Još malo sve promiješajte.
Istučene bjelanjke stavite u pleh na koji ste stavili papir za pečenje. Kako bi vam bilo lakše, na donju stanu papira nacrtajte krug veličine kora koju želite dobiti. Beze kore neće rasti niti se smanjivati pri pečenju, pa nacrtajte točnu veličinu koja vam treba.
Budući da se Pavlova može raditi na dva načina, vi odaberite koji vam je draži. Prvi je da od cijelog bjelanjka napravite jednu koru. Ona će biti deblja, pa prije pečenja u sredini bjelanjka koje ste stavili na pleh napravite rupu. Kada se kore ispeku, dobit će oblik zdjele koju ćete kasnije puniti voćem i šlagom. Torta će vam tada nalikovati piti.
Ovakva torta jednostavnija je za napraviti, pa je često rade početnici. Ako ste iskusniji, možete probati napraviti drugu verziju. U tom slučaju bjelanjke podijelite na dva ili više dijela i od njih ćete peći tanje kore. Bjelanjke tada na papiru za pečenje pokušajte posve poravnati, da dobijete ravne kore, debele 1 do 2 cm. Njih ćete kasnije slagati jednu na drugu, između ih puneći voće i šlagom, kao kod torte s klasičnim biskvitom.
Koju god verziju odabrali, kore stavite na “sušenje”. Budući da su vrlo osjetljive, treba ih peći na niskoj temperaturi. Ako imate vremena, pecite ih par sati na 100 stupnjeva i to s malo odškrinutom pećnicom (najbolje je staviti kuhaču između vrata i ostatka pećnice). Ako vam se žuri, pecite ih ili sat i pol na 120 stupnjeva, pa još pola sata na 50 ili ih, ako vam se žuri, pecite sat vremena na 150 stupnjeva.
Kada su kore gotove, pustite ih da se postepeno ohlade u otvorenoj pećnici. Ako ih naglo izvadite, mogle bi popucati. Nemojte ih puniti odmah nakon hlađenja, nego tek netom prije posluživanja.
Prije punjenja miksajte vrhnje za šlag u čvrsti snijeg. Po želji ga možete zasladiti, iako ne preporučujemo jer su same kore vrlo slatke. Nasjeckajte i voće na sitne kockice, i stavite ga u zasebne zdjelice. Nasjeckane banane izmiješajte sa sokom jednog limuna kako ne bi potamnile. I voće možete dodatno šećeriti, ali ni to nije potrebno jer ova kombinacija sadrži i slatko i kiselo voće koje zajedno tvori odličnu harmoniju okusa – banane i ananas su slatki, dok su jagode i limun kiselkasti.
Tik pred posluživanje, složite cijelu tortu. Ako ste radili prvu verziju Pavlove, najprije na kore stavite voće, pa šlag i zatim na vrh ponovo voće. U drugoj verziji na beze kore stavite šlag, na njega voće i ponovo kore. Na zadnju koru stavite šlag i sve ukrasite voćem.
Preostalo voće i šlag poslužite uz tortu u zasebnim zdjelicama, pa svatko može nadopuniti svoju krišku torte onim čime želi.
U ovu tortu možete kombinirati voće koje želite, ali preporučujemo da ono bude kombinacija slatkog i kiselog. Preporučujemo da tortu pojedete isti dan, a vjerujemo da to ni vama ni vašim najdražima neće biti nikakav problem!
Autor: V.B., Foto: Mama Drama