Bosanska pita je jelo koje je simbol bosanske kuhinje. Ako ste već imali priliku probati pravu bosansku pitu, tada znate da se radi o tijestu koje se razvlači, puni različitim nadjevima i mota poput malih puževa. Oblik pite razlikuje se ovisno o dijelu Bosne u kojem se sprema pa tako negdje vole raditi veće, a negdje manje puževe.
U nastavku vam donosimo recepte za neke od bosanskih pita koje se najčešće spremaju.
Bosanska pita sirnica
Sastojci
- 600 g brašna
- 1 žlica ulja
- 1 žlica octa
- sol
- topla voda
- 400-500 g sitnog sira
- jaje
- mlijeko
- kiselo vrhnje
Priprema
Pomiješajte brašno, ulje, ocat, sol i toplu vodu tako da dobijete mekano tijesto. Nakon što umijesite tijesto, podijelite ga na dva dijela i stavite na veći tanjur ili pleh, pouljite, pokrijte prozirnom folijom ili krpom i ostavite da malo odstoje.
Dok tijesto stoji, pomiješajte sir, jaje i sol. Tijesto razvucite preko stola koliko god možete, a da ne popuca. Nakon što ste razvukli tijesto, preko njega dodajte nekoliko kapi ulja, a zatim rasporedite nadjev od sira i jaja koji ste pripremili. Razvučeno tijesto nakon toga sa svake strane zamotajte do pola, tako da se polovice na sredini stola spoje.
Isto učinite s drugom polovicom tijesta koje vam je ostalo, a tako pripremljenu pitu složite u nauljeni pleh i stavite peći na najveću temperaturu. Nekoliko minuta prije vađenja pite iz pećnice pomiješajte malo mlijeka, sol i kiselo vrhnje i s tim prelijte pitu pa je vratite natrag u pećnicu. Nemojte pretjerivati s ovom tekućinom kako se pita na kraju ne bi raspadala.
Bosanska pita zeljanica
Tijesto
- 500 g glatkog brašna
- 1 žlica ulja
- 2 dl mlake vode
- sol
Nadjev
- 500 g svježeg sira
- 500 g mladog špinata
- 2 velika jaja
- papar i sol
Tijesto za zeljanicu pripremite i razvucite kao i kod prethodno spomenute pite. Nadjev za pitu zeljanicu priprema se tako da jednostavno pomiješate sve sastojke i onda ih rasporedite po rubovima razvučenog tijesta. Svaku stranu tijesta zarolajte do polovice pa ga smotajte u obliku puža na lim za pečenje koji ste prethodno namastili.
Pita zeljanica peče se oko 50 minuta na temperaturi od 200 stupnjeva. Pred kraj pečenja pitu prelijte s jednim decilitrom vrućeg mlijeka i vratite u pećnicu još nekoliko minuta.
Bosanska pita krumpiruša
Tijesto
- 500 g brašna za pite i kolače
- 1/2 čajne žličice soli
- 2 žlice ulja
- 2-3 dl mlake vode
Nadjev
- 1 kg sitno sjeckanog ili naribanog krumpira
- 1 žličica soli
- 1/2 žličice papra
- 1 naribani crveni luk
Priprema
Tijesto se priprema i razvlači na jednak način kao i kod prethodno spomenutih pita. Razvučeno tijesto se premaže uljem ili maslacem pa se po njemu rasporedi pripremljeni nadjev, a zatim se svaka strana savije do polovice i složi na lim za pečenje.
Pita krumpiruša peče se oko 40 minuta na temperaturi od 250 stupnjeva. Pet minuta pred kraj pečenja pita se zalije preljevom koji ćete pripremiti tako da u 1,5 dl vode prokuhate prstohvat soli, bibera i jednu žlicu ulja.
Bosanska pita od mesa
Tijesto
- 500 g glatkog brašna
- 2,5 dl mlake vode
- žličica soli
- žlica ulja
Nadjev
- 500 g mljevenog mesa
- 1 glavica sitno sjeckanog crvenog luka
- žlica soli
- čajna žlica mljevenog papra
- 1-2 žlice ulja
Priprema
Pripremite i tanko razvucite tijesto, a na zagrijanom ulju popržite luk dok ne poprimi žutu boju pa dodajte mljeveno meso i začine. Meso kratko propirjajte, samo da lagano promijeni boju, a kad se malo prohladi, možete ga rasporediti po tijestu. Tijesto savijate na isti način kao i kod drugih pita.
Pita od mesa peče se oko pola sata na temperaturi od 250 stupnjeva. Pred kraj pečenja polijeva se s malo vruće vode u koju ste dodali žličicu ulja i soli te se vraća u pećnicu na još nekoliko minuta.
Osim zeljanice, krumpiruše, pite od mesa i sirnice, treba izdvojiti čuvenu Učkur pitu, koja se razvija tanko, a puni se nadjevom od mljevenog mesa i češnjaka. Naime, ova zanimljiva pita ime je dobila po tankoj gumi koja se obično šiva u samo rublje.
U našim krajevima često dolazi do zabune kada su u pitanju nazivi za neke od ovih pita. Dok se u Bosni i Hercegovini pod nazivom burek misli na pitu od mesa, u Hrvatskoj se burekom nazivaju sve ove pite o kojima smo pisali.
Nadamo se da ste dobili malo bolji uvid u tradicionalno jelo susjedne nam Bosne i Hercegovine, a kao što ste mogli primijetiti, ta ista bosanska pita pomalo se razlikuje od jednog do drugog područja unutar BIH.
Osim navedenih, možemo spomenuti i još neke pite koje su karakteristične za ovu zemlju, a to su furdenjača (punjena telećim iznutricama), kupusnjača koja je ime dobila po nadjevu od povrća, tikvenjača (spoj tikve, svježeg sira, vrhnja i jaja) te jabukovača (slatka pita od jabuka).
Foto: Acter/Shutterstock