Koliko zabavno zvuči kad ga izgovarate toliko ga je zabavno i praviti.
Zapravo se radi o namazu od patlidžana i tahinija i karakterističan je za Bliski istok. Njegova priprema je jako jednostavna, a okus će vas sigurno oduševiti.
Iako će teoretski lijepo funkcionirati i bez tahini paste, moja preporuka je da taj korak ne preskačete. U nastavku ću vam napisati i superjednostavni recept za tahini koji možete napraviti u nekoliko minuta. Naravno, tahini pastu možete i kupiti u svim većim supermarketima.
No natrag na baba ganoush!! Gotov namaz možete poslužiti uz topli kruh, tortilje, salate… jako je svestran i uklopiti će se u razne kombinacije kao što su popečci od tikvica, falafeli ili popečci od povrća. Možete ga koristiti i kao namaz u sendvičima ili burgerima od povrća ili kao dodatak raznim salatama. Iako, vjerujte mi, najbolji je sam uz obične krekere ili kruh. Dodajte tome i čašu vina i dobili ste moju omiljenu večeru 🙂
Dakle krenimo.
Recept za baba ganoush:
Sastojci:
- 3 srednja patlidžana,
- 1 režanj češnjaka ( ili više, po vlastitom ukusu),
- Sok pola limuna,
- 3 žlice maslinovog ulja,
- Žlica crvene dimljene paprike,
- Malo soli,
- Peršin/chilly pahuljice za dekoraciju,
- 3 žlice tahini paste (recept se nalazi u nastavku)
Priprema:
- Idealno bi bilo patlidžan peći na otvorenom plamenu ili na roštilju kako biste dobili karakterističnu aromu dima. No nećemo komplicirati, jednaku aromu dobijete i ako ga ispečete u pećnici i dodate dimljenu papriku. Ja ga uglavnom pečem cijeloga, s korom. Ako želite skratiti vrijeme pripreme jednostavno ga narežite na deblje kolutove i pecite 20-ak minuta.
- Prije pečenja patlidžan nekoliko puta zarežite nožem ili probodite vilicom i pecite 40-45 minuta (ovisno o veličini) na 180-200 stupnjeva i povremeno okrenite.
- Kad vidite da je patlidžan dovoljno mekan ugasite pećnicu i pustite da se malo ohladi. Ogulite ga i meso patlidžana ubacite u multipraktik skupa sa češnjakom, tahini pastom, limunom, dimljenom paprikom i soli.
- Zblendajte i postupeno dodajte maslinovo ulje kako bi namaz bio što kremastiji.
- Kad postignete željenu teksturu vaš baba ganoush je gotov. Probajte i po želji dodajte još soli, limuna ili dimljene paprike (ja uvijek na kraju dodam još malo od svega)
Možete ga držati u hladnjaku do 4 dana (naravno, ako ga ne pojedete u prvih 5 minuta :)) Prije posluživanja ga ostavite na sobnoj temperaturi i po želji pospite peršinom i/ili chilly pahuljicama.
Recept za tahini pastu:
Sastojci:
- Šalica sezama,
- 2 žlice maslinovog ulja,
- Malo soli
Priprema:
- Sezam istresite na vruću suhu tavu i lagano ga tostirajte na srednjoj vatri. Miješajte cijelo vrijeme kako sezam ne bi zagorio. U tom slučaju tahini će vam biti jako gorak. Čim osjetite miris sezama gotov je.
- Prebacite ga iz tave kako se ne bi nastavio peći.
- Kad se malo ohladi stavite ga u multipraktik ili blender.
- Blendajte dok ne dobijete mrvičastu smjesu i onda lagano dodajte ulje dok ne dobijete glatku pastu.
- Povremeno zaustavite sjeckalicu te ostružite sezam s rubova kako bi se sve ravnomjerno usitnilo.
- Kad dobijete gustu, homogenu kremu možete dodati još malo ulja. Tako po vlastitom ukusu regulirate njegovu gustoću.
- Pred kraj dodajte i prstohvat soli. (taj korak slobodno preskočite ukoliko želite tahini koristiti u slatkim jelima)
- Gotovu pastu zatvorite u staklenku i držite u hladnjaku do 2 tjedna.
Dobar tek!
Ja sam Nataša Rajčević, Zadranka sa zagrebačkom adresom. Ljubav prema kuhanju razvila sam još kao mala, kuhanje mi je najdraža vrsta relaksacije i uživam u svakom trenutku. Spremam veganska, šarena i životopisna jela. Što više boja na tanjuru, to bolje! Veliki sam fan egzotičnih, kao i tradicionalnih starih dalmatinskih jela. Svojim receptima pokušavam ljudima približiti vegansku prehranu te im pokazati kako zdrava hrana ne mora biti skupa ni komplicirana a itekako zasitna i ukusna.
Katja
Zanimljivo i jednostavno, jedva cekam probati!