Metvica se kao začin i prirodni lijek koristila već prije 10.000 godina, a uz svaku biljku s toliko dugom tradicijom veže se i poneki mit. U grčkoj se mitologiji spominje kako je metvica nastala kada se bog podzemlja Had zaljubio u nimfu Mentu i počeo je progoniti. Da bi je spasila od boga Hada, Perzefona je pretvorila nimfu u ovu aromatičnu biljku.
Rimljani su koristili ovu biljku u kulinarstvu, a Židovi su je smatrali svetom biljkom i oblagali su njome podove sinagoga.
Metvica je višegodišnja biljka koja može narasti od 10 do 90 cm u visinu. Ima razgranatu stabljiku čiji se vrh tijekom cvatnje osipa grimiznim cvjetovima. Počela se uzgajati u Egiptu, odakle se proširila Europom, a kod nas se najviše uzgaja na području Slavonije. Uzgaja u tlu bogatom humusom i odgovaraju joj sunčane pozicije.
Postoji preko 600 poznatih vrsta metvice, a najomiljenija i najrasprostranjenija je paprena metvica.
Energetska i nutritivna vrijednost metvice
Listovi metvice sadrže oko 2,5% eteričnog ulja, a glavni sastojci tog ulja su mentol i menton. Energetska vrijednost 100 g svježih listova paprene metvice iznosi 70 kcal. Od toga sadrži 3,8% proteina, 15% ugljikohidrata i 2% masti.
Metvica od vitamina sadrži vitamin A, vitamine B kompleksa (niacin, riboflavin, tiamin, pantotensku kiselinu, folnu kiselinu i vitamin B6) i vitamin C. Od minerala sadrži kalij, kalcij, fosfor, magnezij, željezo, cink i bakar.
Priprema jela s metvicom
Metvica će kao začin odlično odgovarati jelima s povrćem poput krumpira, graška, mrkve ili rajčice. Ovčetina i teletina će zadobiti potpuno novu dimenziju uparite li ih s ovim začinom.
Od voća se dobro slaže s ananasom, dinjom, limunom i narančom. S obzirom na to da se često koristi u proizvodnji slatkiša, metvicu možete dodavati i u različite čokoladne deserte.
Metvica se koristi i u pripremi osvježavajućih pića. Kada se poželite opustiti nakon napornog radnog dana ili se zabaviti s prijateljima, možete napraviti popularni koktel mojito koji svoj osvježavajući okus duguje metvici.
Kad su u pitanju ostali začini, metvica se dobro slaže s bosiljkom, češnjakom, kardamom, korijanderom i peršinom.
Dok se paprena metvica češće koristi u pripremi deserata, slatkiša i likera, klasasta metvica se dodaje umacima koji se služe uz pečenu janjetinu, a koristi se i za pripremanje umirujućeg čaja od metvice koji je popularan na Bliskom istoku i u Sjevernoj Africi.
Metvica se koristi i u pripremi marinada za neka od jela s roštilja poput grilanih tikvica ili patlidžana. Također se može dodavati u razne voćne i povrtne salate. Dodavanje metvice obogatit će i okus krema od vanilije te čokoladnih umaka i slastica.
Berba i sušenje metvice
Uvijek je bolje koristiti svježu metvicu jer ima puno bolji miris i aromu. Metvica koja se uzgaja u tegli može se brati tijekom cijele godine, a listovi će biti najbolji ako ih uberete prije cvatnje.
Svježi listovi metvice mogu se čuvati nekoliko dana u hladnjaku ako ih zamotate u vlažan kuhinjski papir i stavite u lagano zatvorenu plastičnu vrećicu. Listove možete narezane ili cijele ubaciti u posudice za led i zamrznuti.
Ako pak odlučite sušiti metvicu, sušene listove spremite u papirnate vrećice koje ćete onda držati na hladnom mjestu u limenim ili drvenim posudama. Sušenu mentu na ovakav način možete čuvati i do godinu dana.
Ljekovita svojstva metvice
Iako se danas koristi prvenstveno zbog svoga okusa, menta ima i nevjerojatna ljekovita svojstva. Ublažava stres, liječi nesanicu, potpomaže probavu, jača imunitet, suzbija upale i infekcije, regulira bakterije u usnoj šupljini, uklanja loš zadah i još mnogo toga.
Od sušenog lišća metvice priprema se ljekoviti čaj, a eterično ulje metvice koristi se u proizvodnji paste za zube, šampona, sapuna, ali i žvakaćih guma i bombona.
Metvica svoja ljekovita svojstva duguje mentolu. Nekoliko kapi eteričnog ulja metvice razblaženog s vodom može pomoći u sprječavanju probavnih tegoba, a tonik od metvice može spriječiti mučninu koja se javlja tijekom putovanja.
Ulje metvice ima antiseptička svojstva pa se koristi i za održavanje higijene usne šupljine. Uklanja loš zadah i pomaže u očuvanju zdravlja desni. Metvica ima povoljno djelovanje i na zdravlje dišnog sustava, ali ipak je treba koristiti umjereno jer može izazvati grčeve, osip, proljev i bolove u mišićima.
Osobe koje imaju problema sa želučanom kiselinom ili su alergične na mentol trebaju izbjegavati metvicu, a isto vrijedi i za dojilje, trudnice, malu djecu i dojenčad.
Foto: wagrati_photo/Pixabay