Pizza je mnogima omiljeno jelo. Svi je volimo pojesti, bilo u restoranu, u kućnoj pripremi, kao jelo s nogu ili priliku za druženje. Rijetko kada nas pizza može razočarati, čak i kad nije najbolja, još uvijek je prilično dobra. Vrlo je jednostavna za pripremu, pa se često radi kao jelo za više ljudi. Može se i zalediti, pa je odlična i za “na brzinu”, čak i za prilike kada smo sami kod kuće.
Ako volite pizzu, sigurno ste već i sami naučili napraviti odlično domaće tijesto za pizzu. Lako se sprema i gotovo uvijek dobro ispadne, a ipak, ima jednu manu – treba vremena da se digne. Klasično tijesto za pizzu sadrži kvasac, kojem treba barem par sati da digne tijesto i da ono bude spremno za valjanje. Pravi pizzoljupci idu čak i dalje, jer znaju da idealno tijesto mora barem prenoćiti u hladnjaku da bi bilo ono pravo, a neki ga puštaju da odmara čak i 48 sati.
Upravo je ovo glavni problem kada se zaželimo pizze i želimo je na brzinu spremiti. Ako vam dođu gosti i želite nešto brzo i fino poput pizze, nemate dva dana vremena da je spremite. Zato posegnite za drugom varijantom pripreme tijesta za pizzu. Ono nije ništa lošije, a treba mu svega desetak minuta da bude spremno za valjanje i pečenje. To je tijesto za pizzu s jogurtom!
Ovakva vrsta tijesta bit će odlična za one kojima tijesto s kvascem teže pada na želudac, baš zato što često nije prokislo do kraja.
Recept za tijesto za pizzu s jogurtom
Sastojci za pizzu
- 1 čaša jogurta (200 ml)
- 200 g brašna
- 1 prašak za pecivo
- oko pola žličice soli
Priprema za pizzu
Sastojci za pizzu s jogurtom nešto se razlikuju od onih za klasično tijesto. Umjesto kvasca, za dizanje tijesta koristimo prašak za pecivo. Ono treba kiselinu da bi se aktivirao, pa u tijesto dodajemo i jogurt. Budući da jogurt već sadrži masnoće, ne moramo tijestu dodavati maslinovo ulje.
Tijesto za pizzu s jogurtom pripremamo tako da u 190 g brašna, koje smo odvojili od onih 200, a 10 grama ostavili za posipanje, dodamo prašak za pecivo i sol. Sve dobro izmiješamo. Na kraju dodamo jogurt i sve miješamo dok se ne formira tijesto.
Pobrašnite podlogu gdje ćete tijesto mijesiti, pa na nju stavite smjesu i nastavite oblikovati tijesto dok ne postane mekano i glatko, bez da se lijepi. Po potrebi možete dodati još glatkog brašna. Kada je tijesto gotovo, ostavite ga svega desetak minuta da se odmori. Možete ga prekriti vlažnom krpom ili folijom da se ne suši.
Nakon što se malo diglo, tijesto razvaljajte u oblik pizze ili pleha za pečenje, malo ga izbodite vilicom da se ne diže pri pečenju i dalje na njega stavljajte sastojke za pizzu po želji.
Tijesto s nadjevom pecite na 200 stupnjeva, oko 8 minuta ili dok tijesto ne dobije lijepu, rumenu boju. Vaša brza pizza biti će u tren oka gotova za jelo!
Foto: marckbass8/Pixabay
Ja sam Maja, mama dječaku i djevojčici. Svakodnevno pratim razne svjetske food blogove u potrazi za najnovijim food trendovima i kreativnim (i provjerenim!) receptima. S višegodišnjim iskustvom u marketingu i istraživanju, poziciju glavne urednice na Gastronomiji prihvatila sam s veseljem u nadi da ću zajednicu iskusnih food blogerica i blogera približiti čitateljima koji traže inspiraciju za kuhanje u isprobanim receptima naših food blogera.