Jogurt je mliječni proizvod koji se dobiva prirodnim putem, pasterizacijom mlijeka u kojoj mliječni šećer prelazi u mliječnu kiselinu. Danas se ovaj kemijski proces najviše koristi u prehrambenoj industriji koja je konzumiranje jogurta proširila po cijelom svijetu.
Još se uvijek ne zna točno kada je mlijeko po prvi puta bilo pretvoreno u jogurt, a pretpostavlja se kako je najvjerojatnije mlijeko bilo pasterizirano pomoću bakterije koja se nalazi na nekim biljkama. Prve zapise o jogurtu nalazimo još iz 2000. godine prije Krista, dok je poznato i konzumiranje u Indiji i Iranu oko 500. godine prije Krista.
Jogurt je namirnica koja je iznimno bogata proteinima, kalcijem, vitaminom B6 i B12. Uspoređujemo mlijeko i jogurt, jogurt ima puno bolje nutritivne karakteristike. Ponekad čak i osobe koje nisu toleratne prema laktozi mogu koristiti jogurt.
Razlikujemo vrste jogurta koje imaju drugačije količine masti (od 0% do 4% mliječnih masti). Prema nekim istraživanjima, u proteklih se nekoliko godina dokazalo da jogurt može imati i pozitivne učinke u procesu gubljenja tjelesne težine.
Industrijskom su proizvodnjom nastale mnoge varijacije jogurta. Obzirom da je prirodni okus gorkast, u jogurt se stavljaju razni dodaci poput voća, žitarica i ostalog. U većini zemalja zapadnog svijeta ovakav, zaslađen jogurt, je puno popularniji od prirodnih vrsta.
Jogurt se može razlikovati i po čvrstoći, koriste se tekući, polutvdi i tvrdio jogurti. Čvrsti se jogurt prilikom obrade procijeđuje i tako dobiva gušću teksturu. Smatra se kako ovaj tip potječe iz Grčke u kojoj se koristi kao desert ili u kombinaciji sa raznim umacima.
Prilikom kupnje jogurta, kojeg na policama nalazimo u pakiranjima u čašici do većih nekoliko litrenih pakiranja, obavezno pogledajte koji je datum proizvodnje i rok trajanja. Često se prije same konzumacije jogurt protrese kako bi se gušći dijelovi ponovno razrijedili.
Može se koristiti kao samostalna namirnica, u kombinaciji sa slanim jelima, bilo da su to sendviči, neka variva ili pečenja. Jogurt se može staviti i u variva ili juhe kako bi im pojačao okus.
Autor: S.Š.