Malo je onih koji ne vole pojesti komad pohanog mesa ili možda neke druge namirnice. Iako nije jasno tko se prvi sjetio ovakvog načina spremanja jela, jasno je kako pohanje postoji već dugo te je dio kuhinja širom svijeta. Slijede korisni savjeti za pohanje.
Pohanje podrazumijeva nekoliko koraka poput prženja i smjese za paniranje. Kada odlučite namirnicu koju ste planirali pržiti umočiti u brašno, jaja i krušne mrvice, tada je u pitanju pohanje.
Pohati ne morate samo meso, to može biti povrće, sladoled, voće, sir i riba. Kvaliteta jela ovisit će o ne samo o temperaturi nego i tome koliko je kvalitetna namirnica koju ste odlučili pržiti i potom umočiti u smjesu od brašna, krušnih mrvica i jaja.
Budući da se meso poput teletine i svinjetine najčešće odabire za ovakav način pripreme, dobro je znati kako najbolje pohati meso.
Prije nego krenete s umakanjem u smjesu meso je potrebno narezati na odreske jednake debljine. Omiljeni odrezak potrebno je prvo staviti u vrećicu te potom “istući” pomoću bata.
Sastojke za pohanje pripremite u zasebnim posudama. Prvo ćete umočiti meso u brašno, a potom u jaja i na kraju u krušne mrvice. Važno je da smjesom od brašna i jaja pokrijete cijeli komad mesa kako bi bilo što ukusnije.
Prije stavljanja mesa na ulje treba provjeriti je li se ulje dovoljno zagrijalo. To je najlakše provjeriti tako što ćete uzeti malo krušnih mrvica i staviti ih u zagrijanu tavu. Počnu li odmah cvrčati znači da ste postigli zadovoljavajuću temperaturu. Da bi se riješili viška masnoće stavite pohano meso na papirnati ručnik.
Postoji i zdraviji način pohanja poznatiji kao tempura. To je japanski način pripreme jela gdje su glavni sastojci brašno i ledena voda, a mogu se dodati i drugi sastojci poput soli, praška za pecivo i jaja. Smatra se naboljom metodom za pohano povrće, jer se se radi o dobitnoj kombinaciji zdrave namirnice i zdravijeg načina pripreme jela.
Tempura se radi tako da se brašno i voda lagano pomiješaju pomoću štapića. Treba biti oprezan s brašnom jer ako se previše muti na kraju može rezultirati žilavošću. Obratite pozornost i na temperaturu vode jer hladna voda omogućuje hrskavo tijesto.
Nakon što dobijete smjesu u nju možete umočiti željeno meso, ribu ili povrće. Pazite da se namirnice peku u dubokom ulju.
Jednom kad servirate jelo budite umjereni s dodacima poput parmezana ili kečapa jer bi prevelika količina mogla uništiti okus pohanog jela.
Autor: S.Š., Foto: Ledo/Shutterstock