Salenjaci su tradicionalni hrvatski kolači znani iz kuharica naših baka i prabaka. Neki ih još nazivaju i hrvatskim kroasanima jer se pripremaju slično kao originalni kroasani. Riječ je malenim kolačićima s tisuću listova, a specifični su po tome što se izrađuju od domaćeg tijesta u čiji sastav ide mljeveno svinjsko salo, a pune se marmeladom od marelica ili šljiva.
Salenjaci su danas pomalo zaboravljeni kolač koji potječe iz Slavonije, a danas se peče diljem Hrvatske. Često se pripremao u vrijeme svinjokolja, a mnogi krajevi taj običaj štuju i danas. Mnogi ga ne žele pripremati jer smatraju da svinjsko salo nije zdravo, ali valja napomenuti da je u normalnim količinama zdravije nego margarin.
Kod izrade salenjaka tijesto se preklapa četiri puta, a u narodu postoje mnogi recepti za ove tradicionalne kolače. Netko ih priprema s kvascem, netko mineralnom vodom, mlijekom ili vinom, a netko bez kvasca. Mi smo vam pripremili pravi tradicionalni recept iz kuharica naših baka.
Za pripremu salenjaka trebat ćete izdvojiti barem dva sata, jer tijesto se mora više puta preklopiti, odmoriti i izvaljati.
Sastojci:
- 800 grama oštrog brašna
- 60 grama kvasca
- žličica meda
- malo soli
- 400 grama sala
- 200 grama kiselog vrhnja
- 2 decilitra toplog mlijeka
- 1 jaje
- 2 žumanca
Priprema
Razmutite kvasac u malo toplog mlijeka pa mu dodajte žličicu meda i malo brašna. Ostavite da se tako diže.
U prosijano brašno dodajte dignuti kvasac i sol i promiješajte. Nakon toga dodajte kiselo vrhnje, jaje i dva žumanca te zamijesite tijesto. Tijesto bi trebalo biti srednje meko pa ako vam se čini da je malo pretvrdo, dodajte toplog mlijeka. Prekrijte ga krpom i ostavite da se diže na toplom mjestu. Tijesto bi trebalo udvostručiti veličinu.
Nakon toga tijesto razvaljajte tako da mu debljina bude debljina jednog prsta, a salo narežite na trakice. Trakice poredajte cijelom dužinom tijesta pa ga preklopite na pola i dobro pritisnite da se salo utisne u tijesto. Zatim i polovicu preklopite pa ponovo pritisnite. Ponovo ga ostavite da se diže dok se ne udvostruči.
Sada tijesto još jednom premijesite ponovo dobro pritiščući da se salo stopi s tijestom. Ostavite na sobnoj temperaturi dok se ponovo ne podigne.
Tijesto razvaljajte na debljinu jednog prsta i režite kvadratiće, a u svaki od njih stavite jednu malo žličicu marmelade po želji i preklopite kako biste dobili trokutiće. Tradicionalno se stavlja marmelada od marelica ili šljiva.
Premažite salenjake s razmućenim jajetom i pecite ih 15-ak minuta na 190 stupnjeva. Salenjaci su gotovi dok poprime zlatnu boju.
Ako salenjake ne želite pripremati sa salom, možete ga zamijeniti margarinom. Tako će biti i odlična verzija za vegetarijance. U okusu i teksturi listova neće biti neke velike razlike. Iako, moramo odmah napomenuti to neće biti pravi salenjaci.
Za kraj, bitno je napomenuti da svinjska mast i svinjsko salo koje se koristi kod pripreme salenjaka, nije isto. Svinjsko salo se nalazi unutar trbušne šupljine svinje po rebrima, a svinjska mast dobiva se od potkožne masti na kojem nema mesa. Ako nemate domaćeg sala, pokušajte ga nabaviti u mesnici koje bi ga trebale imati u ponudi, posebice u zimskim mjesecima.
Salenjaci su najfiniji dok su topli i posipani šećerom. Zaljubit ćete se u njihov okus koji će vas vratiti u neke sretnije dane.
Autor: M.L., Foto: Niborobin/Pixabay
Moje ime je Martina i živim u Zagrebu. Aktivni sam tip osobe, stalno u pokretu. U djetinjstvu sam se bavila baletom, a danas volim provoditi vrijeme u prirodi i vježbati pilates. Često planinarim i putujem jer me to opušta i puni baterije. Obožavam životinje, imam koker španijela Milku koja me prati u šetnjama, na planinarenju i na većini putovanja. Već neko vrijeme bavim se proučavanjem zdrave hrane. Preferiram prehranu s puno voća i povrća, žitarica, mahunarki, bez šećera, jaja i mliječnih proizvoda. Volim kuhati i peći kolače, a strast mi je isprobavanje novih i neobičnih recepata i namirnica.