Kruh bez kvasca se danas sve češće može naći na policama trgovina zdrave hrane. Smatra se da je ovaj kruh zdraviji, zasitniji, gušći i puno teži od kruhova koji se sastoje od kvasca. Beskvasni kruh se priprema jednako kao i kruh s kvascem osim što u ovom kruhu nema kvasca koji utječe na volumen kruha. Želite li sami kod kuće pripremiti kruh bez kvasca za vas smo pripremili nekoliko recepata, ali i prednosti beskvasnog kruha, odnosno zašto ga je dobro jesti.
Kruh bez kvasca je zdraviji od kruha pripremljenog na klasičan način. Jedete li beskvasni kruh, mogli biste brzo osjetiti neke pozitivne pomake u vašem zdravlju. Za početak to je kruh koji se lakše i brže probavlja, ne stvara nadutost i plinove te utječe na povoljnu razinu šećera u krvi. Ako bolujete od kandide, on je pravi izbor za vas jer se tada ne preporučuje konzumacija proizvoda koji se sastoje od kvasca.
Želite li pripaziti na kalorijski unos dobro je znati da jedna šnita kruha bez kvasca ima oko 150 kalorija. Kalorije se razlikuju o drugim sastojcima iz kruha.
Iako velik broj beskvasnih kruhova sada već možete nabaviti u gotovo svim trgovinama, možda biste željeli i sami pripremiti ovaj kruh jer vam za njegovu pripremu ne treba puno vremena.
Recept za kruh bez kvasca
Sastojci:
- 500 grama brašna
- pola litre mineralne vode
- 2 žlice maslinovog ulja
- 1 žlica himalajske soli
- 2 žlice praška za pecivo
Priprema
Za početak dobro zagrijte pećnicu na 200 stupnjeva. U posudi dobro pomiješajte sve suhe sastojke te nakon toga postepeno dodajte i one mokre. Kruh je najbolje zamijesiti rukama. Ako primijetite da vam je tijesto previše tvrdo, dodajte još vode. Dobro promiješajte i staviti u kalup te u pećnicu.
Beskvasni kruh se peče oko sat vremena, zavisi o vrsti pećnice. Primijetite li da je gotov i prije, slobodno ga izvaditi i zamotajte u vlažnu kuhinjsku krpu.
Za izradu beskvasnog kruha preporučuje da koristite nešto zdravije brašno kao što su zobeno, slanutkovo, heljdino ili pirovo. Brašna možete i miješati. Ako volite kruh sa sjemenkama, slobodno ih dodajte u tijesto ili posipajte njima kruh izvana. U tijesto možete dodati i jogurt ili kefir tako što ćete u smjesu umiješati oko 3 decilitra mliječnog proizvoda po želji. Mliječne proizvode dodajte u tijesto prije samog pečenja. No, tada morate biti oprezni s korištenjem mineralne vode. Naime, ako koristite mliječne proizvode ne preporučuje se dodavanje mineralne vode pa tada koristite običnu vodu.
Prije nego što stavite peći, kruh možete premazati i s malo maslinovog ulja u kojeg ćete dodati suhi ružmarin. Vašom kućom će se širiti predivan miris, a jedva ćete dočekati da se kruh ispeče kako biste ga mogli probati.
Autor: M.L., Foto:
Moje ime je Martina i živim u Zagrebu. Aktivni sam tip osobe, stalno u pokretu. U djetinjstvu sam se bavila baletom, a danas volim provoditi vrijeme u prirodi i vježbati pilates. Često planinarim i putujem jer me to opušta i puni baterije. Obožavam životinje, imam koker španijela Milku koja me prati u šetnjama, na planinarenju i na većini putovanja. Već neko vrijeme bavim se proučavanjem zdrave hrane. Preferiram prehranu s puno voća i povrća, žitarica, mahunarki, bez šećera, jaja i mliječnih proizvoda. Volim kuhati i peći kolače, a strast mi je isprobavanje novih i neobičnih recepata i namirnica.