Sigurno ste već primijetili da smo polako krenuli s objavama isprobanih recepata za božićne kolače i keksiće, a danas je red na svevremensku klasiku, keksiće nad keksićima – Linzere!
Iako ste ih jeli više puta u životu možda niste bili sigurni kako se točno zovu ovi kolačići (ili možda i jeste!). Velik dio nas zvao ih je samo zvjezdicama ili cvjetićima. Poznati po tome što se radi o ukusnoj kombinaciji tijesta i fine marmelade od najdražeg vam voća, ništa ne izgleda više svečano od pladnja prepunog ovih ukusnih, prhkih keksića.
Linzeri (Linceri) su poznati kao keksići koji se spremaju u vrijeme blagdana tako da slobodno možemo reći kako su postali sinonim za blagdanska okupljanja. Standardna postava kolača koji će se za Božić naći na stolu većine domaćica. Iako ih povezujemo smatramo božićnim kolačem toliko ih je jednostavno napraviti da se znamo “uhvatiti” kako ih radimo kad nam se jede “nešto slatko”.
Prije nego podijelimo s vama isprobani recept za Linzere željeli smo podijeliti s vama i samu povijest ovih keksića. Naime, Linz je poznatija inačica Linzertorte, kolača od bogatog masnog tijesta s dodatkom badema, limuna i cimeta. Kolač je tradicionalno punjen crvenim ribizlama i prekriven tijestom u obliku rešetke. Amerikanci su vrlo brzo prisvojili ovaj recept, no zamijenili su crveni ribiz malinama. Linzertorte je tradicionalna europska božićna slastica te običaj koji su danas usvojili i mnogi Amerikanci.
Linzertorte je jedan od najstarijih poznatih kolača čiji je recept osmislio Johann Konrad Vogel 1653. godine, a njegovu masovnu proizvodnju započinje Franz Holzlhuber, austrijski emigrant koji je radio kao pekar i “donio” recept u Ameriku 1856. godine.
Linzer keksići koriste isti recept kao Linzertorte, ali umjesto toga da od njega napravimo tortu, izrežemo ga pomoću kalupa za keksiće, pečemo, te “lijepimo” marmeladom. Ono što je karakteristično je mali izrez u središtu (poznat kao Linzerove oči), čime marmelada dolazi do izražaja i postaje vizualno privlačniji. Dok je tradicionalan izrez okrugao, postoje mnoge inačice – od srca do cvjetića.
Dakle, radi se o vrsti kolača čiji recept postoji već duže vrijeme, a koji se još uvijek koristi samo u možda malo izmijenjenom obliku. Svaka domaćica ima svoj vlastiti isprobani recept, a mi smo odlučili s vama podijeliti naš.
Recept za linzere:
Sastojci:
- 400 gr brašna
- 1 prašak za pecivo
- 200 gr šećera
- 2 vanilin šećera
- sok od pola limuna
- 2 jaja
- 250 gr margarina
Priprema:
- Omekšali margarin dodajte brašnu i počnite miksati smjesu.
- Dodajte jaja, sok od limuna i šećer.
- Kada se svi sastojci povežu nastavite ručno mijesiti (ako vam se tijesto previše lijepi za ruke slobodno dodajte malo brašna, a ako vam je ostalo brašna u posudi u kojoj mijesite, dodajte malo mlijeka ili još soka od limuna). Tijesto vam mora biti glatko, jednolično i sjajno.
- Nakon toga ćete tijesto razvaljati na otprilike pola centimetra te napraviti oblike kalupom za keksiće.
- Kada ih oblikujete stavite ih peći u pećnicu na prethodno zagrijanih 180 stupnjeva na otprilike 15 minuta pri čemu treba paziti da se ne presuše. Moraju ostati svijetli. Ventilirajućim pećnicama obično treba manje vremena (otprilike 10 – 12 minuta)
- Kada ih izvadite, dok su još topli, namažite ih pekmezom od marelica (mi smo u ovom slučaju koristili domaći pekmez od šljiva, no vi možete koristiti koji god imate/želite) i još tople posuti šećerom u prahu.
Ako obožavate linzere preporučujemo da probate i čokoladne linzere naše blogerice Nevene Josipović. Sigurni smo da će biti savršen dodatak klasičnim linzerima.
Foto: Viktor1/Shutterstock
Ja sam Maja, mama dječaku i djevojčici. Svakodnevno pratim razne svjetske food blogove u potrazi za najnovijim food trendovima i kreativnim (i provjerenim!) receptima. S višegodišnjim iskustvom u marketingu i istraživanju, poziciju glavne urednice na Gastronomiji prihvatila sam s veseljem u nadi da ću zajednicu iskusnih food blogerica i blogera približiti čitateljima koji traže inspiraciju za kuhanje u isprobanim receptima naših food blogera.