Beze (baiser) kore čest su temelj raznih kolača, torti i drugih slastica. Kolači poput Ledenog vjetra ili Pavlove torte ne bi bili tako neobični ni ukusni da nema ove vrste kora. Odlična su suprotnost klasičnim biskvitima – mogu biti jednako lagane, ali su mnogo slađe i zanimljivije teksture.
Beze kore odlična su podloga za kolače s voćem, pogotovo kiselkastim i tučenim vrhnjem. To je zato što se beze kore rade od bjelanjaka i šećera, pa su one same dosta slatke, stoga odlično neutraliziraju kiselost ostalih namirnica, odnosno, ostale namirnice ublaže njihovu slatkoću.
Ali, koliko god kolači s beze korama bili ukusni i popularni, mnogi izbjegavaju praviti ih jer im se čine kompliciranima. Beze kore neiskusnim se slastičarima čine teškima za napraviti, iako to zapravo uopće nije istina. Potrebno je samo malo vještine i preciznosti. I naravno, par trikova zbog kojih će ostati čitave i biti još ukusnije. Kakvi su to trikovi i kako napraviti najbolje beze kore pročitajte u daljnjem receptu.
Recept za beze kore
Sastojci
- 6 bjelanjaka
- 300 g šećera
- 1 žličica bijelog octa ili limunovog soka
- po želji – vanilin šećer
Priprema
Odvojite bjelanjke od žumanjaka. Dobro ih razradite s električnim mikserom, uključenim na najjače. Nakon što vam se stvori čvršća pjena, počnite dodavati šećer i malo soli. Cijelo vrijeme ne prestajte s miksanjem. Nakon što ste dodali cijeli šećer, dodajte i ocat, pa nastavite i dalje miksati. Ne možete ih previše izmiksati, stoga, ako treba, miksajte bjelanjke i pola sata. Gotovi su onda kada možete okrenuti zdjelu u kojoj ste miksali, bez da bjelanjci iscure van.
Ako radite beze kore za tortu, najbolje je da na masnom papiru za pečenje napravite krug koliki želite da vam kore budu veličine. One neće rasti, stoga to ne morate uzimati u obzir. Unutar tog kruga stavite istučene bjelanjke i lopaticom ih raširite i zagladite da na svakoj strani budu podjednako visoki.
Pleh s korama stavite u prethodno zagrijanu pećnicu. Kore bi se trebale više sušiti nego peći. Idealno bi bilo kad biste imali vremena, pa ih stavili sušiti nekoliko sati na 100°C. Ako vremena nemate, stavite ih sat i pol na 120°C, pa još pola sata na 50°C. Ako vam je i to predugo, sušite ih na 150ºC jedan sat. Ako kore budete pekli na ovoj većoj temperaturi, postoji mogućnost da će vam malo popucati nakon što isključite pećnicu. Neće to biti ništa strašno, samo će se brže dignuti i onda malo splasnuti na hladnijem zraku.
Ako kore sušite nekoliko sati, ostavite vrata pećnice pritvorena kuhačom.
Ova količina jaja dovoljna je za tri veće beze kore – toliko je dovoljno za jednu tortu. Ako radite Pavlovu ili neku manju tortu, možete smanjiti broj bjelanjaka i šećera. Formula po kojoj radite beze kore, puslice i slične slastice od šećera i bjelanjaka je da na jedan bjelanjak stavljate 50 g šećera. Ako vam je to previše slatko, šećer možete i smanjiti, ali ovo je standard. Koliko god šećera i bjelanjaka stavili, stavite malo octa, ali više od žlice ne morate stavljati bez obzira koliko bjelanjaka imali. On služi samo kako bi se spriječilo pucanje kora.
Jednom kada ste dobili kore, možete ih puniti kremama i voćem, ali i samo tučenim vrhnjem i voćem. Bit će prava osvježavajuća poslastica za proljetne i ljetne dane!
Foto: Aline Ponce/Pixabay