Sok od bazge zapravo je sirup koji mnoge podsjeća na djetinjstvo. Pripremale su ga naše bake i majke i mnogi žele nastaviti njihovu tradiciju. Sok od bazge nije samo bogatog okusa i mirisa, nego je i vrlo zdrav. Bazga je izuzetno ljekovita i može se pripremiti i kao sok i kao čaj. Sok od bazge priprema se od bazginih cvjetova, koji se beru jednom godišnje. Zato se od njih najčešće priprema sirup, koji može potrajati cijelu godinu.
Ljekovita svojstva bazge jačaju imunitet i odlična su prevencija za zarazne bolesti, poput gripe i prehlade. Budući da jača imunološki sustav, općenito ublažava alergije – pogotovo one karakteristične za proljeće, kada bazga i cvjeta – među kojima prevladava osjetljivost na pelud. Bazga ublažava i kožne reakcije, poput osipa i akni te simptome astme.
Bazga je prepuna vitamina C, taninima, flavonoidima, glikozidima i karotenima. Svi oni zaslužni su za njeno ljekovito djelovanje. Kako bi u tome mogli uživati cijele godine, donosimo vam recept kako napraviti sirup od bazge. Sirup je bez umjetnih konzervansa, jer se kao prirodni konzervans koriste šećer i limunska kiselina.
Recept za sok od bazge
Sastojci
- 40 cvjetova bazge
- 4 l vode
- 4 kg šećera
- 10 dkg limunske kiseline
Priprema
Napraviti sirup od bazge vrlo je jednostavno. Donosimo vam recept od 40 cvjetova, ali možete ih koristiti koliko želite, važno je samo da na 10 cvjetova stavite litru vode i kilo šećera, te oko 2.5 dkg limunske kiseline.
Nakon što ste ubrali cvjetove bazge, očistite ih od nametnika i osušenih cvjetova. Zdrave cvjetove prelijte vodom i ostavite da se namaču 24 sata. Nakon što se bazga dobro namočila, morate je procijediti. Najbolje je kroz dvostruku gazu, jer ima najuže rupice, pa neće propustiti ni najsitnije latice. Nakon što procijedite svu tekućinu, dodatno rukama kroz gazu ocijedite preostale cvjetove.
U vodu koju ste procijedili dodajte sav šećer i limunsku kiselinu. Sve miješajte dok se šećer i kiselina u potpunosti ne otope. Otopinu ostavite još 24 sata. Neki ljudi vole prokuhati vodu sa šećerom, prije dodavanja limunske kiseline, kako bi bili sigurni da se sirup neće kvariti. Sirup je ionako dovoljno sladak da se spriječi kvarenje, a kuhanjem ćete samo uništiti ljekovite supstance.
Ipak, ako želite biti sigurni, prokuhajte šećer i vodu s bazginim esencijama. U tom slučaju limunsku kiselinu dodajte tek kada se otopina ohladi, jer se vitamin C iz limunske kiseline uništava na visokim temperaturama.
24 sata nakon što je otopina bazgine vode, šećera i limunske kiseline odstajala, prelit ćete je u staklene boce. Prije toga potrebno je prokuhati boce u kipućoj vodi kako bi bili sigurni da ste ih sterilizirali. Sterilizirajte i lijevke ili sva druga pomagala koja koristite pri pretakanju, odnosno sve što dolazi u dodir sa sokom prije nego se stavi u boce. Boce napunite do vrha, kako u njima ne bi ostalo zraka – također kako se sok ne bi pokvario.
Sve dobro začepite i čuvajte na hladnom i tamnom mjestu. Ovako u ljekovitosti i odličnom okusu bazge možete uživati čitave godine – do novog proljeća i pripreme novog sirupa.
Foto: RitaE/Pixabay