Ugor (lat.Conger conger) zmijolika je morska riba iz porodice Congridae, red jeguljke. U Hrvatskoj je poznata i pod nazivima grongo, školjar, gruj. Zmijolikog je oblika, izduženog jako sluzavog tijela. Boja joj varira, od svijetlosive do crne, što ovisi o okolini u kojoj se zadržava i živi. Po bočnim stranama tijela ima bijele točkice. Naraste do dužine od 2 – 3 m, težine oko 50 kg.
Ugor je grabežljivac koji se kreće ovisno o strujanju vode, nastanjuje dijelove obale, kanale i uvale. Danju ga je teško vidjeti jer se skriva u zaklonu stijena. Noću lovi. Hrani se ribama i manjim organizmima.
Izrazito je proždrljiv, guta cijeli plijen. Poznati su slučajevi gušenja ugora uslijed gutanja velikih komada hrane. U vrijeme razmnožavanja povlači se u velike dubine. Njihov život kao odrasle jedinke završava reprodukcijom zbog velike fizičke iscrpljenosti. Ženke mogu izbaciti i do 3 milijuna jajašaca.
Obitava diljem europske obale Atlantika, od Norveške i Islanda na sjeveru, do Senegala na jugu. Može ga se naći i u Jadranu, najčešće na kamenitom dnu, na dubini od 5 do 20 m. Najveći ugor ulovljen u Jadranu bio je težak 68 kg i dug 2.5 m.
Ulovljen je kočom u blizini Žirja. Lakše ga je ulovit u jutarnjim satima zbog njegove iscrpljenosti od noćnog lova, ili u noćnim satima kad nema mjeseca. Velike primjerke iznad 20 kg težine treba izbjegavati jer im je tijelo izrazito masno i neukusno.
Važno je napomenuti da je ugorova sluz otrovna, pogotovo ako dođe u izravan dodir s otvorenom ranom ili sluznicom oka. Temeljem Zakona o ribarstvu, zabranjeno je loviti ugora manjeg od 70 cm. Brudet od ugora, najpoznatije je jelo pripremljeno od ove zanimljive vrste ribe.
Autor: S.Š.