Često još zvana pomidor, paradajz ili tomat, rajčica (Lycopersicon lycopersicum L.) je našla svoje mjesto u mnogim svjetskim kuhinjama. Prvotno je bila uzgajana i kultivirana u Sjevernoj i srednjoj Americi, tek ju je nakon velikih otkrića u Europu donio Kolumbo.
Biljka rajčice obično naraste do visine od 1.5 metara, peteljke i listovi su prekriveni dlačicama koje biljkama daju specifičan miris. U kasno proljeće pojavljuju se žuti cvjetovi iz kohih kasnije niču plodovi. Plodovi mogu biti raznih boja, od žute, narančaste do ljubičaste. Najčešće sorte su crvene boje.
Govoreći o sortama, razlikujemo ih po obliku, veličini i težini. Boja rajčice će biti jača ovisno o svjetlu i temperaturi na kojoj raste.Okus rajčice određuje odnos šećera i voćnih kiselina. U periodu sazrijevanja povećava se količina šećera, dok se kiselina smanjuje.
Okrugle rajčice se odlikuju jednoličnom bojom, punom aromom i čvrstoći ploda. Za razliku od njih, narančaste rajčice sadrže veću količinu karotena. Postoje kruškolike rajčice koje su žute boje i izrazito slatke, te rajčice u obliku paprike.
Nutritivna vrijednost rajčice nije velika, više od 90% ploda otpada na vodu. Rajčica je jedno od povrća sa najvećom količinom vitamina C, željeza i ostalih minerala.
Rajčica se uglavnom, koristi u salatama, umacima ili kao prilog. Za vrijeme ljetnih vrućina ćete se ohladiti jednostavnom salatom od rajčice, češnjaka, peršina i začina. Također se često koristi kao jedan od temelja raznim gulašima. Ne smijemo zaboraviti i svjetski poznat dodatak jelu ketchup.
Autor: M.T.