Ima li išta slađe nego kada u usta stavimo slatku puslicu, oku privlačnu, hrskavu i zamamnu slasticu koja se u dodiru s nepcem topi, očara nam okusne pupoljke i nestane u sekundi, kao da je iz mašte pobjegla.
Priprema te čarobne slastice može biti doista brza i lagana ali i u potpunosti zeznuta ako je temperatura zraka ili kuhinje visoka. Stoga ukoliko nemate klimatiziranu prostoriju, ostavite pripremu puslica za svježije dane.
Recept za puslice
Sastojci
- 4 bjelanjaka
- 240 grama šećera u prahu
- sok jednog limuna
- jestive boje po želji
- arome po želji
- prstohvat sitne morske soli
Priprema
Kako bi bili sigurni da će vam se bjelanjci lijepo istući, najbolje bi bilo da ih tučete u metalnoj ili staklenoj posudi.
Ukoliko ipak imate plastičnu budite sigurni da nije nimalo masna stoga ju isperite sa malo octa kako bi uklonili moguće tragove masnoće. Osim toga, u bjelanjcima ne smije biti tragova žumanjka jer će i to onemogućiti da se oni lijepo istuku.
Bjelanjke stavite u posudu i tucite mikserom od manje ka višoj brzini, dodajte prstohvat soli jer će vam pomoći da bjelanjak bude čvrsto tučen i bez brige, neće utjecati na okus.
Šećer dodajte tek kad bjelanjci budu čvrsti i pjenasti i to u nekoliko navrata a limunov sok tek na kraju kada meringa bude čvrsta i sjajna.
Dok se bjelanjci tuku rasprostrite masni papir na 2-3 pleha od pećnice.
Pećnicu stavite grijati na 110ºC, na ventilatorski program za pečenje na više etaža. Puslice se zapravo više suše
nego peku zato je temperatura niža od uobičajene za pečenje biskvita i dr.
Uzmite slastičarsku dresir vrećicu te umetnite neki lijepi, veći zvjezdasti nastavak da vam puslice ne bi bile presitne.
Uzmite boju u gelu i ravno iz tubice ili štapićem za ražnjiće, ako je boja u posudici, nanesite jednu liniju duž dresir vrećice.
Stavite spatulicom tučenu meringu u dresir vrećicu. Istisnite zrak i zavrnite kraj vrećice. Držite vrećicu s obje ruke, lijevim niže a desnom na vrhu. Lijevom ćete rukom fiksirati vrećicu a desnom istiskivati meringu.
Stavite zvjezdasti nastavak na samo par milimetara od podloge, istisnite jednoličnu količinu meringe i naglo povucite vrećicu u zrak bez daljnjeg istiskivanja kako bi vam se napravio lijep vrh puslice. Nakon par komada vidjet ćete koja vam veličina odgovara i onda se trudite da budu jednolične veličine.
Istiskujte puslice na centimetar jednu od druge jer će se malo napuhati, a ne želite da vam se slijepe u jednoličnu masu. Ukoliko želite da budu lijepe i glatke tada ne vucite vrh i lupite pladnjem po čvrstoj podlozi da se meringa zagladi.
Želite li da vam puslice imaju neki okus, dodajte voćnu aromu ili aromu vanilije ali samo par kapi, a ako vam je to razrijedilo meringu dodajte još malo šećera u prahu i još miksajte dok meringa nije ponovno čvrsta i sjajna.
Kada ste napunili pladnjeve posložite ih u pećnicu i sušite između sat i pol do dva sata.
Nakon sat i pol provjerite dali su se puslice osušile. Ako ju lijepo možete odvojiti od masnog papira i ona je
hrskava iznutra tada je gotova, a ako ne sušite još dok ne bude tako. U pravilu će vam puslice ostati lijepe bijele, znači ne smiju potamniti osim možda za jednu nijansu.
Nakon što se puslice ohlade možete ih koristiti za ukrašavanje slastica ili ih možete slijepiti nekom finom kremom, obzirom da su jako slatke preporučam neku kremu sa agrumima ili što vam je već po ukusu.
Savjet
Ovaj recept možete koristiti za pripremu beze kora za Pavlovu ili ledeni vjetar ali računajte da za svaku koru idu najmanje tri bjelanjka a na svaki bjelanjak, najmanje 60 grama šećera.
Isto tako ga možete koristiti i za meringu na vrhu nekih kolača ili npr. Limun pite, nakon što se meringa nanese na vrh pite zapeče se pod grilom u pećnici na doslovno par minuta na visokoj temperaturi.
Ovo je samo jedan od načina pripreme puslica, one se naravno ne moraju nužno pripremati sa šećerom u prahu, može to biti i običan kristalni šećer ali tada ga je preporučljivo ugrijati u rolu na 100ºC, ili se može kuhati šećerni sirup te polako ulijevati u bjelanjke. Zapravo, ako već imate iskustva, koristite tehniku kojom već dobro vladate u suprotnom može doći do toga da se opečete a vrući šećer je poprilično opasan. Stoga za početnike preporučam opisanu tehniku sa šećerom u prahu, a kada ju savladate bacite se na izradu „meringue pops“ koji su sada vrlo popularni za ukrašavanje torti.
Ukoliko puslice ili „meringue pops“ planirate koristiti za dekoriranje, slobodno ih možete pripremiti ranije i čuvati u hermetički zatvorenoj limenci ili staklenci, ali samo ako su dovoljno dobro posušene.
I evo, čitava nauka o jednoj maloj slatkoj puslici, ali kada savladate pripremu biti ćete jako zadovoljni. Drage moje i dragi moji, uživajte i budite ponosni rezultatima svoga truda.
Moje ime je Sandra, rođena sam i živim u Zagrebu, na prekrasnim obroncima Zagrebačke gore. Majka sam dvoje djece koja srećom vole jesti sve što skuham, a za stolom se obavezno povede debata o tome što se još moglo napraviti da se dotično jelo dovede do savršenstva, kao da smo svi završili kulinarsku akademiju. Ponosna sam vlasnica tri psa, Njemačke doge i dva Zapadno-škotska bijela terijera koji bi se prodali za šetnju, a u slobodno vrijeme paze da koja mrvica hrane ne bi dotakla pod. Obzirom da sam poslom vezana za zatvoreni prostor, uživam u prirodi, dugim šetnjama po Maksimirskoj ili Sljemenskoj šumi. Nije mi stran kreativan rad, od crtanja, slikanja do izrade nakita ili ukrasa, a tek rad u vrtu, doista puni baterije. Međutim uza sve to moja najveća strast je izrada kolača i torti, osmišljavanje i isprobavanje novih recepata. Obožavam kada kod prijatelja ili rodbine naiđem na neku prastaru kuharicu, ima li boljeg štiva od toga? Veselim se što ćemo se družiti uz moje recepte, nadam se da ću vas inspirirati da u ovom gotovanskom svijetu ne kupujete kolače, već da skupa sa mnom zasučete rukave, osjetite fino brašno pod prstima i mirisne začine u nosu. Što još čekamo? Izaberite recept i počnimo peći!