CURD je voćna krema porijeklom iz Engleske, a vrlo je slična marmeladi od citrusa. U tradicionalnom receptu sastoji se od svježe iscjeđenog soka nekog citrusnog voća (najčešće je to limun), naribane korice istog voća, šećera, maslaca (koji kremi daje glađu i kremastiju strukturu) i žumanjaka.
U nekim receptima još se u sastojcima koriste i bjelanjci i škrobno brašno. Tradicionalni LEMON CURD počeo se koristiti u Engleskoj između 19. i 20. stoljeća i najčešće se poslužuje u vrijeme popodnevnog čaja sa prepečenim tost kruhom ili sa kolačima u kojima se koristi kao nadjev.
Kao i svaki tradicionalni recept i CURD ima puno varijacija i kombinacija. Tako da ga osim s limunom možete pronaći i u kombinaciji s ostalim citrusnim voćem ili njihovim kombinacijama, a isto tako i u egzotičnim kombinacijama s marakujom ili mangom.
Ovo vam je recept za moju najdražu kombinaciju ove fine kremice bez jaja.
Recept za orange curd bez jaja
Sastojci:
- 250 ml svježe iscjeđenog soka naranče ( trebati će vam 2-3 srednje naranče)
- 1/2 žličice naribane narančine korice ( iz bio uzgoja)
- 75 do 85 g šećera
- 1 i 1/2 do 2 žlice praška za puding od vanilije (možete koristiti i kukuruzni škrob ali meni osobno je bolje sa praškom za puding)
- 3 žlice hladne vode
- 30 g maslaca
Dodaci prema želji:
- 1 šipka vanilije ili malo cimeta( ili nekog drugog začina ) ili 1 do 2 žlice likera od naranče ili limoncella.
Priprema:
Od ovih sastojaka dobiti ćete jednu staklenku od 250-300 ml orange curda.
Operite naranče i naribajte im koricu (i stavite sa strane). Narančama iscjedite sok, trebat će vam 2 do 3 srednje naranče za 250 ml soka. Sok procjedite kroz cjedilo (tako da se maknu komadići pulpe) u široki lončić s debelim dnom.
Dodajte naribanu narančinu koricu i šećer (količinu šećera prilagodite prema slatkoći naranči koje koristite) i sve zajedno stavite na laganu vatru i kuhajte dok se šećer ne otopi.
U zdjelici promješajte prašak za puding od vanilije (ili kukuruzni škrob) s tri žlice hladne vode i dobro promješajte da vam ne ostanu grudvice.
Smjesi od narančinog soka i šećera uz stalno miješanje špatulom dodajte umućeni prašak za puding i na laganoj vatri kuhajte još par minuta dok se smjesa ne počne zgušnjavati.
Lončić maknite sa vatre i umješajte maslac narezan na listiće i vratite još par minuta na laganu vatru stalno mješajući dok se sve poveže.
Topli orange curd sipajte u toplu sterilnu staklenku i čvrsto zatvorite poklopcem. Kad se ohladi možete ga čuvati u hladnjaku jedan do dva tjedna.
Varijacije na temu – uz dodatke po želji:
Ako radite sa kukuruznim škrobom možete dodati i jednu vrećicu vanilin šećera ili vanilin burbon šećera ili sastrugane sjemenke sa jedne šipke vanilije. Sve zajedno dodajte u narančin sok onda kada dodate i obični šećer.
Po želji iskorištenu šipku vanilije možete dodati kasnije u staklenku sa orange curdom (prije ju operite i dobro posušite) posebno ako će ga pripremate za homemade poklon.
Po želji možete, kad dodate šećer, dodati i malo cimeta ili neki drugi začin koji volite, u ovoj priči divno mi se slagao i kardamom u prahu.
Prije nego dodate maslac možete po želji dodati i 1 do 2 žlice likera od naranče ili limoncella ili ruma.
Još par crtica:
Na isti način možete pripremiti i lemon curd bez jaja. Ja često pripremim i kombinirano sa iscjeđenim sokom naranče i limuna.
Curd se u hladnjaku stisne pa ako vam treba više tekući izvadite ga u malu zdjelicu, dobro ga promješajte žlicom da se razradi i dodajte mu po potrebi malo narančinog ili limunovog soka ili ga možete razrijediti sa par kapi likera ili ruma.
Upotreba:
Možete ga koristiti umjesto marmelade s prepečenim kruhom ili za različite nadjeve ili deserte… Kao nadjev za palačinke, waffle, rolade, puslice, pitu od limuna, keksiće, kao punjenje za muffinse, za lisnato tijesto, za dizano tijesto, krema na torti ili kolaču te dodatak raznim kremama, za deserte u čaši. Mogućnosti je bezbroj. Ili ga samo zagrabite žličicom i uživajte.
Ja sam Anamarija, autorica gastro bloga “Srce od čokolade”. Dolazim iz Istre. Mami sam se počela “motati” oko lonaca od malih nogu. A kolače i jednostavna slana jela počela sam pripremati još u osnovnoj školi. Naučila sam puno od moje mame Zore koja je radila u restoranu cijeli život i bila vrsna kuharica. Puno sam naučila i od moje babe Rože i nonne Eufemije (od njih sam puno naučila o istarskoj tradicionalnoj kuhinji i o talijanskoj kuhinji). Moja kuhinja je moje malo carstvo, mjesto za opuštanje i uživanje u pripremi dobre klopice koju rado pripremam za mog supruga, našu obitelj ali i drage prijatelje. Najviše volim pripremati razne slastice a posebno one kojima je glavna namirnica čokolada jer kod mene oduvijek sve započinje i završava čokoladom. Uvijek volim isprobavati nešto novo i otkrivati nove namirnice. Osim na mom blogu već dugi niz godina objavljujem svoje recepte i na gastro portalu Coolinarika. Sa radošću ću moje recepte dijeliti sa vama i nadam se da ćete među njima naći nešto za sebe.