Komarča (lat. Sparus aurata), pripada u porodicu ljuskavki (Sparidae). Naziv komarča nije jedinstven za čitavu jadransku obalu. U upotrebi se nalazi tridesetak imena, od kojih možemo izdvojiti: oradu, ovratu, podlanicu, diniglu, lovratu, zlatvu, sekulicu, štrigavicu i mnoge druge.
Orada, koju mnogi nazivaju kraljicom mora, naraste do dužine od 70 cm, težine do čak 10 kg. Komarča se ističe velikom i jakom glavom s jako razvijenim čeljustima i krupnim usnama. Gornja vilica je više isturena od donje.
Orada živi na cijelom području Jadrana, ali najviše se zadržava na pjeskovitom i ljušturastom dnu, uz područja bogato naseljena školjkama, na dubini od 5 do 50 m. Hrani se rakovima, školjkama, pužićima i manjim glavonošima.
Osjetljivo reagira na sve vibracije i zvukove. Njen izlov traje tijekom čitave godine, no najviše u ožujku. U svakom slučaju, oradu nazivamo “kraljicom mora” i njeno meso je najukusnije od sve bijele ribe koja živi u našem moru. Temeljem naredbe o zaštiti riba, zabranjeno je loviti orade manje od 20 cm.
Mrijest komarča se u Jadranu odvija u prosincu i djelomice u siječnju, i to na pješčanim područjima. Zanimljivost vezana za komarču jest ta da je ona dvospolac. U prvom razdoblju spolne zrelosti je mužjak, a čim pređe težinu od pola kilograma, pretvara se u ženku i takva ostaje do kraja života.
Osim u Jadranu rasprotranjena je na području čitavog Mediteranu i istočnog dijela Atlantskog oceana. Vrlo je cijenjena riba u gastronomiji jer ima najukusnije i najkvalitetnije meso od svih vrsta bijele ribe.
Orada sadrži velike količine Omega-3 masnih kiselina, koje su važan temelj zdrave prehrane, a pri tome su lagan obrok.
Danas je poznato mnogo vrhunskih kulinarskih recepata pripreme ove ribe kao što su pečena orada u vinu, orada u foliji, s krumpirom i povrčem, orada carskih začina, orada s limunom, orada s roštilja, brodet i mnogi drugi.
Autor: S.Š.