Uglavnom samo slušamo kako treba povećati unos voća i povrća i da ćemo tada svoju prehranu moći okarakterizirati kao zdravu. Voće i povrće naravno jest korisno, ali to nije sve što je potrebno našem tijelu. Potrebni su mu i proteini i šećeri, čak i masnoće i to u relativno velikim količinama. Problem nije da su masnoće same po sebi loše, već postoji jedna grana masnih kiselina koje nisu dobre za naše tijelo, a upravo te su one koje se najčešće koriste u prerađenoj i rafiniranoj hrani.
Šećeri su zapravo vaš najveći neprijatelj i problem je u tome da se oni dodaju većini hrane pa je danas gotovo nemoguće uzeti zalogaj nečega da ono u sebi nema neki prikriveni šećer. Mnogo je bolje potreban šećer dobiti u obliku fruktoze nego prerađenog bijelog šećera. No to na stranu, posvetimo se sad najzdravijim namirnicama. Uvrstite ih na svoj meni i tijelo će vam biti zahvalno.
Jedna za koju znamo da su vam njene dobrobiti već poznate upravo je limun. Obilje antioksidansa, vitamin C koji pomaže u apsorpciji raznih drugih elemenata, čisti tijelo, pomaže pri mršavljenju, provodi detoksikaciju i jača imunološki sustav. Zatim pastrva, losos i tuna, općenito sve relativno masne ribe upravo su one koje obiluju dobrim omega-3 kiselinama. One štite naše srce i njihova konzumacija doista smanjuje rizik od srčanih i krvožilnih oboljenja gotovo na polovicu.
Češnjak je prirodni antibiotik. Konzumirajte ga redovito kada nastupi sezona gripa i prehlada i nećete oboljeti. Sadrži vitamine A, B i C spektra i ujedno snižava tlak i na taj način vam doslovce može spasiti život smanjujući rizik od srčanog i moždanog udara. Brokula sadrži razne elemente koji se bore protiv stanica raka i ujedno i vitamin B9 kojim se možemo boriti protiv anemije.
Zeleni čaj sadrži epigalokatehin-3 koji ima antiupalna svojstva i ujedno se bori protiv raka i čak i protiv degeneracije moždaih veza uzrokovanih Alzheiomerom. Ima efekat čišćenja toksina iz organa i bogat je antioksidansima. Rajčica je crvena jer sadrži biljni pigment likopen. Snižava kolesterol i sprečava upale, da ne kažemo kako je samo ukusna u ljetnim salatama.
Ista ona stvar koja nas tjera na plač kada režemo luk ujedno je i ona koja čisti krvne žile i razrijeđuje krv. Radi se o sumpornim spojevima. U vanjskim slojevima luka nalazi se kvercetin koji sprečava upale i usporava rast kancerogenih stanica. Iskombinirajte ponekad sve ove superheroje gastronomije u jedan ukusan i zdrav obrok. Želimo vam dobar tek.
Autor: L.K., Foto: marco mayer/Shutterstock