Željeli biste smršaviti i poboljšati svoje zdravlje, a niste sigurni što i kako s prehranom, koju dijetu odabrati, koliko i što trenirati? Razgovarali smo s fitness trenerom Antoniom Jazvićem u nadi da ćemo napokon dobiti konkretan odgovor na pitanje – Kako smršaviti, a ne biti gladan…
Antonio ima dugogodišnje iskustvo kao fitness trener koji radi s onima koji žele postići top formu, ali ne žele gladovati, žrtvovati svoje zdravlje ni prakticirati nekakve popularne dijete. Okupio je tim fitness trenera iz cijele Europe s kojima, na svom blogu, dijeli korisne savjete za zdravu prehranu, vježbanje i recepte za zdrave obroke. Pa nam je bilo logično za vas “ižicati” par profesionalnih i korisnih savjeta kako da napokon skinemo sve te kile koje smo tijekom godina nakupili, a da ne budemo gladni. Jer, priznajmo, ako ste ovdje, ne volite biti gladni…
Prvo što nam je Antonio otkrio je da je najvažnija stvar na samom početku naoružati se pozitivnom energijom, motivacijom te disciplinom koja je vrlo važna.
Zatim smo se usredotočili na konkretne savjete kako bez izgladnjivanja u kratkom vremenu doći do cilja.
“Kod ljudi, na početku nove odluke, motivacija je najviša.” – kaže Antonio. “Imamo osjećaj da sve možemo, dok je vrlo važno držati se te odluke što je moguće duže kako bi nam ona postala svakodnevna navika. Odluku ćemo zadržati uz disciplinu koja je sav onaj kontinuitet, predanost, rad koji nam je potreban da bismo došli do željenog cilja.”
No, kako doći do tog cilja, pitali smo se. Kako postići taj cilj, a ne žrtvovati ono što najviše volimo – jesti!
“Prva stvar koju trebate znati je koliki bi trebao biti vaš dnevni kalorijski unos.” – objašnjava Antonio. “Taj podatak se razlikuje od osobe do osobe zbog više faktora (spol, godine, visina, trenutna težina, željena težina). U prosjeku uglavnom je to brojka između 1200 – 1600 kalorija.”
Zamolili smo Antonija da nam objasni kako bi dnevni unos kalorija trebao izgledati i kako ga raspodijeliti tako da znamo u čemu smo do sada griješili. Saznajemo da dnevni unos kalorija trebamo raspodijeliti na tri (3) obroka (doručak, ručak, večera) i jedan (1) međuobrok, tako da ispadne da cijeli dan nešto jedemo i nismo gladni, a u kalorijskom smo deficitu i mršavimo. U ovom slučaju imamo tri (3) važna obroka, uz voće ili orašaste plodove po izboru za međuobrok.
“Držite se odluke i plana prehrane što je bolje moguće 6 dana u tjednu, a jedan dan u tjednu iskoristite da se malo odmorite od svega, opustite se, napunite baterije za sljedeći tjedan.” – savjetuje Antonio.
Vrlo važna stvar u ovom svemu nam je i unos vode, koju ne smijemo zanemariti. Dnevni unos vode za žene bi bio oko 2l, dok za muškarce je 3l. Kada znamo s koliko kalorija raspolažemo, bitno ih je samo raspoređivati i ukoliko nam se dogodi da za ručak pojedemo namirnicu s većim kalorijskim indeksom (npr. pizza, kolač, čokolada), nije nikakav problem, jer ćemo za večeru smanjiti unos hrane i izravnati si dnevni kalorijski unos.
Ako u ovo sve ubacimo nekakav oblik rekreacije (trčanje, vježbanje u fitness centru, vožnja bicikla, rolanje) 3 – 4 puta tjedno po sat vremena, bit ćemo još bliži ostvarenju zacrtanog cilja, bez gladovanja!
Primjer plana prehrane za jedan dan:
Zahvaljujemo Antoniju na ovim korisnim savjetima i želimo mu puno sreće u daljnjem radu.
Ja sam Maja, mama dječaku i djevojčici. Svakodnevno pratim razne svjetske food blogove u potrazi za najnovijim food trendovima i kreativnim (i provjerenim!) receptima. S višegodišnjim iskustvom u marketingu i istraživanju, poziciju glavne urednice na Gastronomiji prihvatila sam s veseljem u nadi da ću zajednicu iskusnih food blogerica i blogera približiti čitateljima koji traže inspiraciju za kuhanje u isprobanim receptima naših food blogera.