Grah (lat. Phaseolus vulgaris) spada i porodicu mahunarki i u svijetu je poznato više od 70 vrsta graha. Smatra se kako je grah jedna od kultura koja se uzgaja najduže u svijetu. Potječe iz Afganistana ili sa područja Himalaje. Smatra se kako su bile poznate i u Egiptu, ali se nisu konzumirale kao prehrana. U Europu grah stiže nakon Kolumbovih otkrića, dok je danas poznato više od 40,000 sorti graha. Najveći proizvođač ove kulture je Indija.
Grah raste u mahunarkama, a nakon što se izvadi i očisti može se jesti odmah (mladi grah) ili se može skladištiti i osušiti za upotrebu tijekom cijele godine. Smatra se kako je bijeli grah kedan od najboljih prirodnih izvora biljnih vlakana, šareni grah je dobar izvor folne kiseline i vitamina B te štiti od krvožilnih bolesti. Grah je dovoljno hranjiv da u prehrani može zamijeniti meso.
Vrsta graha koja ima najbolja antioksidacijska svojstva je sitni crveni grah, a iza njega se nalaze krupni crveni grah i šareni grah. Grah sadrži više bjelančevina od bilo koje ostale namirnice. Imajte na umu kako se suhi grah mora kuhati puno dulje od mladog graha. Suhi grah čuvajte u staklenci, a svježi mladi grah je dostupan kroz samo tri mjeseca u godini. Prije pripreme suhog graha pustite da odstoji neko vrijeme u vodi i nabubri. Nikako nemojte kuhati grah u vodi u kojoj se namakao.
Postoje mnoge varijante pripremanja graha. Najčešće se jede kuhani u varivu i sa ostalim povrćem, te se kao prilog serrvira neko meso ili kobasica. Zapečeni grah je još jedna varijanta koja potječe iz Srednje i Južne Amerike. Ovaj način pripreme je nerijetko jako ljut jer se u grah dodaju ljute papričice i feferoni prilikom pripremanja.
U Hrvatskoj također postoje tradicionalni načini pripremanja graha. Neki od njih su kuhani grah sa tjesteninom, grah s ričetom, grah sa kiselim zeljem ili kiselom repom. Na svakodnevnom meniju se može naći i salata od graha kojoj se dodaje luk a priprema se sa bučinim uljem i octom.
Često grah povezujemo sa nadimanjem i vjetrovima. Kako biste izbjegli takve neugodne pojave, starom grahu kojeg namačete nekoliko puta prije kuhanja promijenite vodu u kojoj ga močite.
Autor: M.T.