Kao što joj i sam naziv govori, dijabetička dijeta primarno je namijenjena osobama koje boluju od dijabetesa, ali riječ je o modelu prehrane koji je preporučljiv i zdravim osobama te onima koji su uočili probleme s razinom šećera u krvi i žele što duže odgoditi upotrebu lijekova.
Prioriteti dijabetičke dijete su biranje zdravih namirnica, pravilno raspoređivanje obroka (pet dnevno) i izbjegavanje njihovog preskakanja. Hranjive tvari u svakom obroku trebaju biti zastupljene u pravilnim omjerima koji odgovaraju potrebama pojedine osobe.
Pravila dijabetičke dijete
Dnevni jelovnik u sklopu dijabetičke dijete najčešće je podijeljen u pet obroka: tri glavna obroka i dva međuobroka. Ovo je idealan broj obroka u danu i za zdrave osobe, a ne samo za dijabetičare.
Ukupan broj obroka u danu odredit će se ovisno o tome koristi li osoba lijekove ili je samo na dijabetičkoj dijeti. Cilj ovakve prehrane je da se tijekom dana osigura dovoljna količina različitih namirnica prema unaprijed definiranom ukupnom dnevnom unosu kalorija i da se obroci rasporede u više manjih obroka u pravilnim vremenskim razmacima kako ne bi došlo do gladovanja, a onda i prevelikog unosa hrane u jednom obroku.
Bitno je da su unutar svakog glavnog obroka zastupljene namirnice koje sadrže optimalne omjere zdravih masnoća (20 posto), bjelančevina (20 posto) i ugljikohidrata (50-60 posto).
Namirnice u dijabetičkoj dijeti
U Hrvatskoj se primjenjuje sustav Američke dijabetičke udruge ADA, prema kojem su namirnice podijeljene u šest skupina:
1. Kruh i zamjene: kruh i ostale žitarice, tjestenina, krumpir, keksi, mahunarke
2. Voće: svježe i sušeno voće, sokovi i kompoti
3. Povrće: svježe i smrznuto te ukiseljeno povrće
4. Mlijeko i zamjene: fermentirano i svježe, do 1,5 % m.m.
5. Masnoće i zamjene: Margarin, ulje, maslac, orašasti plodovi, sjemenke, slanina, vrhnje
6. Meso i zamjene: crveno meso, riba, perad, divljač, jaja, sir
Navedene namirnice unutar skupine podijeljene su u dijabetičke jedinice i međusobno se razlikuju po količini u gramima, a po energetskoj vrijednosti su slične.
Jelovnici se slažu prema individualnim potrebama tako da se prema predviđenom dnevnom kalorijskom unosu za određenu osobu definira potreban broj jedinica iz različitih skupina za svaki pojedini obrok.
Primjer jelovnika dijabetičke dijete (1100 kalorija)
Zajutrak (8 sati)
1 jedinica iz skupine MLIJEKO i zamjene – jogurt light, 240 g (12 g UH)
2 jedinice iz skupine KRUH i zamjene – kuhana kukuruzna krupica, 120 g (30 g UH)
Doručak (10 sati)
1 jedinica iz skupine VOĆE – banana, 60 g (15 g UH)
Ručak (13 sati)
2 jedinice iz skupine MASNOĆE i zamjene – suncokretovo ulje, 10 g (0 g UH) i juha od povrća, bez tjestenine ( 1 tanjur)
2 jedinice iz skupine POVRĆE – salata od rajčice, 100 g (10 g UH) i zelena salata, 100 g
1 jedinica iz skupine KRUH i zamjene – pirjana integralna riža, 60 g (15 g UH)
2 jedinice iz skupine MESO i zamjene – pečena piletina, 60 g (0 g UH)
1 jedinica iz skupine VOĆE – jabuka, 100 g (15 g UH)
Užina (16 sati)
1 jedinica iz skupine VOĆE – naranča, 100 g (15 g UH)
Večera (19 sati)
1 jedinica iz skupine MASNOĆE i zamjene – maslinovo ulje, 5 g (0 g UH)
2 jedinice iz skupine MESO i zamjene – pečena skuša, 60 g (0 g UH)
1 jedinica iz skupine KRUH i zamjene – kuhani krumpir, 100 g (15 g UH)
1 jedinica iz skupine POVRĆE – zelena salata s crvenim radičem, 100 g (5 g UH)
Za vrijeme dijabetičarske dijete mogu se koristiti i razni napici i začini koji se ne računaju u dnevni kalorijski unos. Od začina možete koristiti: bosiljak, peršin, papar, češnjak u prahu, origano, klinčić, majčinu dušicu, curry, kopar, kurkumu, lovor, šafran, senf, cimet, muškatni oraščić, a što se napitaka tiče, možete konzumirati gaziranu ili običnu vodu, limunadu, dijetalne napitke bez šećera te kavu i čaj bez šećera.
Od namirnica nije preporučljivo konzumirati: bijeli i smeđi šećer te ostale namirnice koje sadrže šećer (čokolada, keksi, kolači, bomboni, med, zaslađeni mliječni proizvodi i ušećereno voće), pržena hrana, masno meso, alkohol, punomasni mliječni proizvodi i sirevi.
Preporučuje se vaganje namirnica, ali ako vam je to iz nekog razloga komplicirano, možete se poslužiti sljedećim načinima mjerenja hrane.
Kod mjerenja povrća, dobra mjera je jedna šaka, osim kada je riječ o salati, nju možemo jesti u izobilju. Što se tiče masnoća, koristi se jedna do dvije žličice i pri tom je potrebno birati zdrave masnoće. Orašaste plodove brojimo po komadu, pa pod jednu porciju možemo računati 8 oraha ili badema. Odlična mjera za meso je ispružen dlan.
Prednosti i nedostatci dijabetičke dijete
Dijabetička dijeta smatra se vrlo dobro uravnoteženim, raznolikim i zdravim načinom prehrane uz koji se može spriječiti pojava šećerne i niza drugih kroničnih bolesti, ali i održati vitkost.
Dijabetička dijeta nema nekakvih velikih nedostataka jer ovakav model prehrane ima puno pozitivnih učinaka na zdravlje. Jedini problem je taj što se u početku može činiti teško jer treba planirati kuhanje i kupnju namirnica, ali s vremenom preraste u naviku.
Autor: A.V., Foto: Wow_Pho/Pixabay
Moje ime je Martina i živim u Zagrebu. Aktivni sam tip osobe, stalno u pokretu. U djetinjstvu sam se bavila baletom, a danas volim provoditi vrijeme u prirodi i vježbati pilates. Često planinarim i putujem jer me to opušta i puni baterije. Obožavam životinje, imam koker španijela Milku koja me prati u šetnjama, na planinarenju i na većini putovanja. Već neko vrijeme bavim se proučavanjem zdrave hrane. Preferiram prehranu s puno voća i povrća, žitarica, mahunarki, bez šećera, jaja i mliječnih proizvoda. Volim kuhati i peći kolače, a strast mi je isprobavanje novih i neobičnih recepata i namirnica.