Odmah moramo riješiti situaciju s autorskim pravima na ovaj recept…
Javno, urbi et orbi, za izum ovih brzih, najfantastičnijih štrukli ikad – zaslužna je moja mama.
Naime, pokušavala je “skinuti” famozne i poznate štrukle iz Esplanade (danas Regent hotela) i, neću zvučati pretenciozno, ali letvica je dignuta…
Već sam ih i ja ispraksirala i to je postalo brzinsko jelo u našoj kući s kojime ćete bez greške, ali zaista, zadiviti bilo koga…
Zato ga pod obavezno želim predstaviti i na ovom portalu, a svi vi koji ćete isprobavati ovaj super jednostavni recept (i oblizivati protvane) javite nam dojmove 😀
Recept za brzinske štrukle:
Sastojci:
- KORE – ako ih kupujete na placu ili sl. uzmite one debele, najdeblje…ako ih kupujete u dućanu slobodno uzmite one najobičnije za štrudlu ili burek (slijede upute kako ćemo ih pretvoriti u burekasto-štruklaste kore)
- SVJEŽI KRAVLJI SIR 500 gr – ono što neki zovu i ZAGREBAČKI, može i posni ako ste na dijeti 🙂
- 2 jaja
- 1 mala žličica soli
- 2,5 dl slatkog vrhnja
- Cca 0,5 l mlijeka
Priprema:
U zdjelu stavite jaja, kravlji sir i sol i miksajte najvećom brzinom 3-4 minute.
Odmah upalite pećnicu na najjače 240°C.
Raširite kore (ako su debele, jednu po jednu, ako su one kupovne za strudle 2 zajedno (bez ičega izmedju – samo stavite 2 kore jednu preko druge). Na tu duplu koru idu cca 3 jušne žlice sira s jajima – samo na donju površinu (kao da napravite zmiju od sira po širini kore).
Zamotajte tako “na suho” do kraja (u sredini je dakle, sir, a sve okolo slojevi kore) i stavite u protvan. Najčešće je u tim pakiranjima po 11-12 listova, što znači da ćete dobiti cca 6 zamotuljaka. Ovisno o veličini protvana (ja imam 2 zaista mala, gdje mi je ova količina taman za njih) izrežite škarama na veličinu cca 7-9 cm / kom i složite u linije jedan do drugog. Ovo je faza u kojoj navedeno možete mirne duše pokriti folijom i zamrznuti.
Ako ih planirate odmah peći, u zdjeli gdje ste miksali sirnu mješavinu pomiješajte žlicom mlijeko i vrhnje, te kad je pećnica najvruća moguća, zalijte (vrlo bitno – netom prije nego tutnete štruklece u vruću pećnicu!!!). Tekućina treba skoro pa potpuno prekriti štruklice. Samo trebaju izvirivati iz vrhnjaste smjese. Bez brige, dok se budu pekli, donji dio će se ustvari skuhati i postati štruklast i kremast, a gornji hraskav i zapečen. Milina 🙂
No, da ne brzamo – stavite u pećnicu, smanjite temperaturu na 220°C i pecite cca 30-40 minuta. U jednom trenutku će se zaista napuhnuti i narasti. Bez brige – upravo tako treba biti! Kad naraste na skoro duplu visinu visinu pustite još cca 10 minuta, ugasite pećnicu i izvadite.
Nakon nekog vremena će splasnuti, ali to je ok. Više je ovo znak da su taman pečeni 🙂 Ja obično napravim veću količinu, jer navedeno je zaista brzo gotovo, pa dio pečem, a dio čeka sretnije dane u frizeru.
Kad je potrebna brza reakcija, brzo, ukusno i (vjerovali ili ne) reprezentativno jelo samo upalim pećnicu, izvadim štruklece iz frizera, netom prije pečenja zalijem mlijekom i vrhnjem i za 30-ak minuta slijedi slasna sirasta fantazija..
Ova mala žličica soli u smjesi daje taman ukusno – neutralnu notu, pa moj otac (porijeklom mađar) zna i posuti štrukle voćnim šećerom za slatko-zdravu varijantu. Ali to je samo genetska – kunta kinte – mađarska ostavština šećerenja – za one koji vole..
Mi svi ostali uživamo u toplim, finim, kremastim i rešastim štruklicama – upravo ovakvim kakve su izašle iz pećnice…
Dobar tek!
Ja sam Bojana. Rodila sam se, školovala i odrasla u Zagrebu. Odrasla sam u kući gdje se njegovao “kult hedonizma” kad je hrana u pitanju. Mama je za sve znane i neznane datume kreirala najfinija slana i slatka jela koja zaista nikoga nisu ostavljala ravnodušnima. Malo po malo, s mamom i mnogim prijateljima sam sve više razmjenjivala recepte, proučavali smo i gledali brojne emisije, knjige, kuharice i slasne recepte i ideje modificirali i prilagođavali našim nepcima… bitan faktor u svemu je što je tata već tada bio dijabetičar, pa je sve većinom bilo prilagođeno na način da i on to može jesti. Godinama sam slušala prijedloge i sugestije da krenem i bilježiti ideje, recepte i fotografije svih finih papica sa svog stola, pa sam konačno i to počela realizirati. Nadam se da će moje ideje i recepti potaknuti i mnoge druge inspirirati da poboljšaju kvalitetu ishrane i uživaju u finim i zdravim papicama 🙂