Ne kaže se bezveze da je siječanj najduži mjesec u godini. Siv, tmuran, uglavnom bez sunca… Lagano već svi odbrojavamo dane do proljeća, a kako bi barem malo razbila zimsku melankoliju odlučila sam se skuhati jedno pravo ljetno, šareno i svježe jelo puno začinskog bilja i svježeg povrća.
Danas vam zapravo donosim recepte za tri jela koja zajedno čine jedan ukusan i izvrsno balansiran obrok.
Slavnu libanonsku salatu Tabbouleh, kremasti i bogati namaz od paprike Muhammara, te Falafele – aromatične kuglice od slanutka. Naravno, svako od ova tri jela izvrsno funkcionira samostalno ili u kombinaciji s nečim što vama najbolje paše.
Krenimo sa Tabboulehom.
Zapravo se radi o salati kojoj su glavni sastojci bulgur i peršin. Ako niste ljubitelj peršina ovaj recept najbolje preskočite (ili izmijenite) jer on ovdje igra glavnu ulogu i po autentičnim libanonskim receptima treba ga biti više od svih ostalih sastojaka ( čak i puno više nego što ga ja stavljam). Bulgur možete zamijeniti kuskusom ili kvinojom.
Uz peršin, važna je i svježa menta. Ona zbilja čini ogromnu razliku i zahvaljujući njoj dobijete posebnu dozu svježine. Ja sam je upravo zbog tabbouleha (i mojita) posadila na balkonu.
Dalje, rajčice. Ljeti koristim bilo koju sortu, a van sezone najviše volim cherry rajčice. Još svemu dodate svježi krastavac (salatni), maslinovo ulje i sok limuna i vaša salata je gotova. Jednostavno, zar ne?
Recept za Tabbouleh
Sastojci:
- Šalica kuhanog bulgura
- Veliki snop peršina
- Snop mente
- 2 velike rajčice ( ili više manjih cherry rajčica)
- Svježi krastavac
- Dobar mlaz maslinovog ulja
- Žličica soli
- Sok pola limuna
Priprema:
- Peršin i mentu nasjeckajte jako sitno.
- Krastavac ogulite te ga skupa sa rajčicom nasjeckajte na kockice.
- U posudu stavite kuhani bulgur i nasjeckano povrće i dobro pomiješajte. Začinite maslinovim uljem, sokom limuna i soli.
- Prije posluživanja salatu malo ohladite u hladnjaku.
Recept za Muhammara
Muhammara je sirijski namaz koji se često pravi u mojoj kuhinji. Ima lagano slatkast okus i divnu teksturu. Za njega vam je potrebno svega nekoliko sastojaka koje već imate doma. Jedini sastojak koji vam može biti problem je melasa od šipka koja obavezno ide u originalni recept a nije baš dostupna na svakom koraku. No kao i za sve, i tu postoji jedan super trik. Melasu od šipka je jednostavno zamijeniti sa dvije žlice crvenog vinskog octa pomiješane sa žlicom šećera. Dobit ćete poprilično sličan okus.
Sastojci:
- 3 crvene paprike
- Šalica oraha
- Režanj češnjaka
- Žlica melase od šipka ( ili gore spomenuta zamjena)
- Žličica kumina
- Sol
- Papar
- Mlaz maslinovog ulja
- Sok jednog limuna
Priprema:
- Paprike ispecite ( oko pola sata, 40 minuta na 180 stupnjeva), ogulite i filetirajte.
- Orahe lagano tostirajte na suhoj tavi oko 5 minuta ( pazite da ne zagore)
- Stavite sve navedene sastojke u multipraktik i blendajte dok ne dobijete ujednačenu ali ne i potpuno glatku smjesu. Probajte namaz i po potrebi dodajte jos soli, ulja ili limuna.
Recept za Falafel
Falafeli su definitivno moj favorit. Radim ih na sto načina i kombiniram na jednako toliko. Svaki put dodam ili oduzmem nešto novo. Možda mi je upravo zbog toga bilo najteže napisati upravo ovaj recept, jer ih ja radim ‘od oka’ od početka do kraja. Obično ih pečem u pećnici bez ulja, što je svakako zdravija varijanta.
Falafele stvarno možete poslužiti na mnogo načina: u pita kruhu, u tortiljama, uz razne salate, hummus, tahini umak, umak od jogurta…. Eksperimentirajte i pronađite svoju omiljenu kombinaciju.
Sastojci:
( oko 15-ak manjih komada)
- 250 grama kuhanog slanutka
- 2 režnja češnjaka
- 1 mali ljubičasti luk
- 2 žlice nasjeckanog peršina
- Žličica kumina
- Žlica maslinovog ulja
- Žličica soli
- Prstohvat chilly pahuljica
- 2 pune žlice brašna ( ili više po potrebi)
- Žličica praška za pecivo
Priprema:
- Sve sastojke osim brašna i praška za pecivo stavite u multipraktik i zblendajte. Ne trebate dugo blendati, slobodno ostavite lagano mrvičastu teksturu.
- Dodajte brašno i žličicu praška za pecivo i lagano miješajte dok ne dobijete mekanu smjesu od koje možete raditi kuglice. Ako vam je smjesa preljepljiva i previše vam ostaje na rukama dodajte jos malo brašna.
- Radite male kuglice i lagano ih spljoštite kako bi se što bolje ispekle.
- Oblikovane kuglice stavite oko sat vremena u hladnjak. (ovaj korak nije nužan no meni se pokazao jako korisnim)
- Kuglice posložite u posudu obloženu papirom za pečenje i pecite oko 15 minuta sa svake strane na 180 stupnjeva.
- Falafeli su gotovi kad poprime zlatno-smedju boju.
- Poslužite ih tople, uz ohladjeni tabbouleh i muhammaru.
Dobar tek!!
P.S. Obećajem da ću malo smiriti doživljaj s arapskom kuhinjom, idući put vam donosim nešto tradicionalnije 🙂
Ja sam Nataša Rajčević, Zadranka sa zagrebačkom adresom. Ljubav prema kuhanju razvila sam još kao mala, kuhanje mi je najdraža vrsta relaksacije i uživam u svakom trenutku. Spremam veganska, šarena i životopisna jela. Što više boja na tanjuru, to bolje! Veliki sam fan egzotičnih, kao i tradicionalnih starih dalmatinskih jela. Svojim receptima pokušavam ljudima približiti vegansku prehranu te im pokazati kako zdrava hrana ne mora biti skupa ni komplicirana a itekako zasitna i ukusna.