Poznato je kako su se šparoge (lat. Asparagus officinalis) u Egiptu uzgajale još 3000. godina prije Krista. Ime im dolazi od grčke riječi spargan što znači izdanci. Spadaju u porodicu ljiljana, imaju jako razvijene podzemne dijelove i zelene ili ljubičaste vrhove. Vrhovi šparoga mogu biti i bijeli, a takvi se odlikuju vrhunskom kakvoćom i jednolikim, sočnim izdancima. Bijele se šparoge pokrivaju crnom folijom dok rastu i na taj način ne stvaraju klorofile. One šparoge koje imaju ljubičastozelenu glavicu dolaze sa pokrivenih gredica, ali su ipak neko vrijeme bile izložene suncu.
Berba šparoga traje od ožujka do lipnja, a preporuča ih se brati ujutro i najbolje ručno. Nakon lipnja šparoge također nastavljaju s rastom samo ih se pušta da rastu kako bi stvorile dodatne zalihe i pohranile ih u korijenu za slijedeću godinu.
Šparoge nemaju veliku nutritivnu vrijednost, sadrže iznad 90% vode i puno vitamina i minerala. Bogate su kalijem, fosforom i ostalima, posebno željezom, bakrom i cinkom. Odlučan su izvor vitamina A, C, E i K, te aminokiselinom asparagin koja je po šparogama dobila ime. Konzumiranje se preporuča ljudima koji imaju problema sa kostima jer kalij i biljci smanjuje gubitak kalcija iz kostiju. Od davnina su se šparoge smatrale afrodizijakom zbog velike količine vitamina E koji potiče stvaranje spolnih hormona.
U trgovinama se šparoge prodaju u raznim oblicima, uglavnom sa glavicama ili bez njih. Tanje šparoge su manje kvalitetne jer se na njima nalazi puno otpadaka jer su za vrijeme rasta bile izložene sušama. Najbolju kakvoću imaju ravne šparoge sa zatvorenim glavicama i svjetlik odrezanih krajeva. One šparoge koje su loše skladištene možete prepoznati po sivoj ili žutoj boji, mrljama te tragovima plijesni. Mogu se slobodno zamrznuti, a ako ih držite u hladnjaku omotajte ih ubrusima i tako će moći stajati nekoliko dana.
Šparoge se mogu pripremati na razne načine bilo da se rade u kombinaciji sa jajima, kao dodatak raznim salatama ili kao prilog ribljim i mesnim jelima. Iskušajte ih i pripremljene na maslacu sa raznim preljevima.
Autor: M.T.