Razlikujemo nekoliko tipova salati od onih sezonskih koje se začinjavaju na klasični način, sa uljem i octom do onih malo konkretnijih kao što su grčka salata, francuska salata i ruska salata.
Što je zapravo ruska salata?
Za francusku salatu već znamo jer smo je sigurno jeli više puta u životu, no što je sa ruskom? Dosada smo se imali priliku na raznim domjencima susretati sa prilogom koji su predstavljali kao rusku salatu, no nekako smo sumnjali da se radi upravo o tom jelu. Ruska salata kao i francuska poslužuje se kao prilog, a najfinije ide uz razna mesa kao što su pečeni odojak, puretina i janjetina.
Možemo slobodno reći kako je postala simbolom svečanih događanja koje više ne možete zamisliti bez tog ukusnog priloga koji nadopunjava glavno jelo i pomaže da bude što sočnije. Ruska salata inače sadržava kao i francuska kuhano povrće, gdje možemo ubrojiti mrkvu, krumpir, grašak i zelene mahune. Tu je još i majoneza, a sve se poslužuje sa komadićima kuhanog jaja na zelenom listu.
Puno smo se puta imali priliku uvjeriti kako je ruska salata isto što i francuska samo što u nju ide meso. No iz priloženog ćete vidjeti da to nije tako.
Sastojci za rusku salatu
- 4 jaja
- sol
- 4 mrkve
- 4 krumpira
- 150 g zelenih mahuna
- 200 g graška
- 2 šalice majoneze
- zelene masline bez koštica
Priprema ruske salate
- Prvo očistite povrće, nakon čega zelene mahune treba narezati na komadiće, oguliti mrkvu i krumpir te ih isto tako nasjeckati
- Povrće je potrebno odvojeno kuhati u slanoj vodi
- Zatim od ukupne količine majoneze jedan dio iskoristite tako da umiješate zajedno sa povrćem na dno posude, a drugi dio za pokriti smjesu gdje ćete na vrh staviti razne ukrase kao što su kolutovi kuhane mrkve, jaja i masline
Salata je inače vrsta hrane koja se jede kao prilog uz glavno jelo, ili se jede samostalno kao što je to slučaj sa voćnom salatom i salatom od puretine, piletine i tune.
Foto: Lena Ivanova/Shutterstock