Purica već neko vrijeme predstavlja tradicionalan obrok koji slijedi nakon posta, kada nakon laganije hrane na sam Božić krećemo sa malo konkretnijim namirnicama kao što je purica. Purica je već duže vrijeme dio praktički svih svečanijih događaja, gdje Božić ipak prednjači, a da ne pričamo o tome kako je postala simbolom ručka u Americi na njihov poznati dan kada slave Dan zahvalnosti.
Možemo primjetiti da se radi o životinji čije meso nije popularno samo u ovim krajevima nego i dalje. Danas je pored purice bitno i ono što poslužujemo uz nju, a izbor je zaista velik. Naime, imamo pravu slobodu izabarati što ćemo jesti uz ovo fino meso, no nekako praktički na svakom tanjuru završi ista kombinacija, a pritom mislimo na puricu s mlincima.
Mlinci su s vremenom uspješno zamijenili krumpir i neki ih danas prakticiraju umjesto krumpira. Odlučite li se pripremiti puricu s mlincima možemo vam dati par natuknica kako složiti taj fini, ukusni ručak. Kod ovog jela razlika uglavnom postoji u načinu pripremanja mlinaca, odnosno koliko zapravo volite da su reš, ili gnjecavi. Sve je stvar izbora.
Purica s mlincima:
- purica
- mlinci
- vegeta
- crvena paprika
- peršin
- sol
Puricu dan ranije dobro posolite izvana i iznutra. Pored toga uzmete malo vegete, peršina i crvene paprike te sve isto tako utrljate u puricu. Drugi dan zagrijete pečnicu na 220 stupnjeva, a dok se ne zagrije puricu je potrebno još dodatno namastiti. Stavite je u pečnicu i nakon 45 minuta treba početi s preljevanjem soka od pečenja.
Što se tiče mlinaca ako ih uzimate kupovne, naš je savjet da ih prvo dobro izlomite, a nakon toga i malo posolite. Uzmete posudu koju napunite vodom i u koju stavite malo ulja. Kada voda prokuha prelijete mlince i pustite da odstoje deset minuta. Nakon toga ih procjedite i promješate s prethodno napravljenom smjesom koja se sastoji od malo vegete, crvene paprika, peršina i ulja.
Tada ih začinjene stavite zajedno s puricom na jedno deset minuta i to onda kada procjenite da je purica skoro pa gotova.