Punjena purica “točka je na i” svake savršene svečanosti, a najčešće se priprema za Božić. Od davnina, purica je sinonim za Božić i topla obiteljska okupljanja pa je upravo zbog toga i prizor koji mnogi žele vidjeti i na svome stolu. Savršeno sočna i hrskava pečena purica punjena svinjetinom postat će jelo bez kojeg će svaki Božić biti nezamisliv.
Zanimljivo je spomenuti kako se punjena purica prvi put spominje još u davnim kulinarskim knjigama antičkih Rimljana. Naime, nekada davno, odnosno u srednjem vijeku, punjenje se uglavnom sastojalo od iznutrica, povrća i začinskih trava. Danas je to stvar osobnog izbora i onoga što vi volite.
Postoje brojni recepti za punjenu puricu, a mi ćemo vam pokazati onaj najfiniji i najjednostavniji uz kojeg ćete zadiviti sve goste. Bez puno filozofiranja, probajte gastro poslasticu za koju vam neće trebati nekoliko ruku više.
U nastavku vam donosimo recept za punjenu puricu s mljevenom svinjetinom i začinskim travama. Uz ovaj idealan božićni objed tako će moći uživati i ljubitelji puretine i svinjetine.
Recept za punjenu puricu
Sastojci za puricu
- 4-5 kg purice
- maslinovo ulje
- sol i papar
- svježi ružmarin
- 3 mrkve
- 2 glavice luka
- 2 rajčice
- 2 stabljike celera
Sastojci za nadjev
- 2 glavice luka
- maslinovo ulje
- sol i papar
- 250 grama svinjetine
- krušne mrvice
- nekoliko listića svježe kadulje
- muškatni oraščić
Priprema
Preporučuje se puricu izvaditi sat vremena prije iz hladnjaka kako bi postigla sobnu temperaturu. Operite je i dobro osušite. Ne bi smjelo nigdje ostati tekućine. U maslinovo ulje dodajte soli i papra te dobivenom mješavinom dobro istrljajte puricu. Želite li postići dodatnu hrskavost purice, premažite je mješavinom octa i meda prije pečenja.
Pećnicu zagrijte na 250°C, a dok se pećnica zagrijava, pripremite nadjev.
U posudi na maslinovom ulju ispržite sitno sjeckani luk dok ne omekša i požuti pa mu dodajte soli, papra, kadulje i muškatnog oraščića. Miješajte još dvije minute pa stavite sa strane i ostavite da se ohladi. U hladno ulje i mješavinu začina, dodajte mljevenu svinjetinu i krušne mrvice i sve dobro izmiješajte. Stavite sa strane da se hladi sve dok ne počnete nadijevati puricu.
Smjesu podijelite u dva dijela. Manjim dijelom smjese napunite gornji dio trbušne šupljine. Pazite da ne pretjerate s nadjevom jer bi to moglo usporiti pečenje. Zatim okrenite puricu na drugu stranu i nadjenite je preostalim nadjevom.
U pleh za pečenje posložite povrće na koje ćete položiti puricu i dodati nekoliko grančica svježeg ružmarina.
Pokrijte puricu folijom i snizite temperaturu pećnice na 180 stupnjeva. Na toj temperaturi je pecite 40-ak minuta po kilogramu.
Svakih 20-ak minuta provjeravajte pečenje purice pazeći da se ne bi osušila. Polijevajte je sokovima iz dna pleha za pečenje.
Nakon 2,5 sata, maknite foliju i ostavite puricu da se dobro zapeče kako bi kožica postala zlatna i hrskava.
Kada je vrijeme pečenja došlo kraju, provjerite je li purica gotova. To ćete najjednostavnije napraviti tako da u najdeblji dio batka zarijete nož. Ako iz purice iscuri bistar sok, a meso se može lako odvojiti, dobro je pečena.
Pečenu punjenu puricu pokrijte folijom i čistim kuhinjskim krpama te ostavite da tako odstoji pola sata, a za to vrijeme pripremite umak od povrća i priloge po želji.
Foto: A-Rey/Pexels
Moje ime je Martina i živim u Zagrebu. Aktivni sam tip osobe, stalno u pokretu. U djetinjstvu sam se bavila baletom, a danas volim provoditi vrijeme u prirodi i vježbati pilates. Često planinarim i putujem jer me to opušta i puni baterije. Obožavam životinje, imam koker španijela Milku koja me prati u šetnjama, na planinarenju i na većini putovanja. Već neko vrijeme bavim se proučavanjem zdrave hrane. Preferiram prehranu s puno voća i povrća, žitarica, mahunarki, bez šećera, jaja i mliječnih proizvoda. Volim kuhati i peći kolače, a strast mi je isprobavanje novih i neobičnih recepata i namirnica.