Jučer, 9. ožujka, u svojoj 50. godini života, u kliničkom bolničkom centru u Rijeci na Sušaku preminuo je jedan od najvažnijih hrvatskih kuhara Andrej Barbieri.
Andrej se godinama borio s teškom bolesti i nakon nedavne operacije završio je u veoma teškom stanju na aparatima, a nakon kojeg se nije oporavio.
Desetljećima nas je Andrej uveseljavao svojim gastronomskim kreacijama, a prije 15-ak godina položio je i temelj koji se, ponukan njegovom strašću prema bistronomiji i bistrologiji pretvorio u jedan od dominatnijih i popularnijih žanrova koje možemo vidjeti po cijeloj Hrvatskoj.
Svoju karijeru obilježio je radeći po raznim europskim restoranima, počevši od Italije, pa sve do Španjolske, Egipta, Grčke. Njegov gastronomski opus ste mogli probati u poznatom opatijskom restoranu “Bevanda”, u Voloskom u “Tramerski i Skalinadi”, “Conca d’Oro” u Rijeci te Zagrebu u “Barbieri’s” koji je brzo napustio kako bi otvorio prvi restoran s hrvatskom gastronomskog ponudom u, ni manje, ni više nego u Dohi.
Duhovit, autentičan i idejni intelektualac, Andrej je “gutao” knjige i precizno analizirao sve glavne probleme koji se pojavljuju u prehrambenoj i restoranskoj industriji u Hrvatskoj, njegova “ostavština” je mnoštvo bistroa po Hrvatskoj koje je “gurao” i inspirirao svojim gastronomskim uradcima a koji su postali glavni motiv hrvatskog ugostiteljstva posljednjih desetak godina.
“Bistrologija je, zapravo, spasila restoransku scenu. Bistroi, tratorije, moderne konobe, dakle svi oni manje formalni i manje skupi žanrovi koji su logistički jednostavniji od pravog restorana, s jedne su strane zadržali naviku gostiju da jedu vani, dok su s druge strane omogućili trening i formiranje čitavog niza chefova. Bistrologija je u Hrvatskoj postala model preživljavanja restoranske industrije, i ona je tu ulogu krajnje efikasno odigrala.” – izjavio je Barbieri u intervjuu za Plavu Kamenicu
Andrej je znao da Hrvatska ima ogroman potencijal za proizvodnju autentične i zdrave hrane s fokusom na lokalni štih te obrazovao zajednicu kako “jesti lokalno” znači i snažnu financijsku potporu lokalnim restoranima, mjestima i zajednici.
“Bistrologija je, definitivno, demokratizirala gastronomiju i to je njen najveći doprinos svjetskoj restoranskoj sceni.” – tvrdio je Barbieri.
Nadamo se samo da će nova generacija hrvatskih chefova pratiti korake ovog veličanstvenog chefa i kombinirati moderan način kuhanja s lokalnim namirnicama promovirajući ljepote i blagodati koje naša mala zemlja nudi te da će ostati otvoreni prema svim modernim svjetskim trendovima čije tehnike mogu koristiti i distinktivno pretvoriti u lokalnu, ali svjetski konkurentnu kuhinju.
Kuhanje mora biti izbor – Andrej Barbieri
Foto: Facebook
Ja sam Maja, mama dječaku i djevojčici. Svakodnevno pratim razne svjetske food blogove u potrazi za najnovijim food trendovima i kreativnim (i provjerenim!) receptima. S višegodišnjim iskustvom u marketingu i istraživanju, poziciju glavne urednice na Gastronomiji prihvatila sam s veseljem u nadi da ću zajednicu iskusnih food blogerica i blogera približiti čitateljima koji traže inspiraciju za kuhanje u isprobanim receptima naših food blogera.