Domaća je kokoš (lat. Gallus gallus) rasprostranjena po cijelom svijetu a smatra se kako je stigla iz zemalja jugoistočne Azije, Malezije i Indonezije. Ubrzo nakon širenja može se pronaći u svih svjetskim kuhinjama zbog svog lakoprobavljivog mesa i jaja koje nose. Kada govorimo o piletini mislimo na mlade utovljene kokoši koje mogu biti oba spola, češće ih nazivamo pilićima.
Piletina je vrsta mesa koja je popularna u cijelom svijetu, stoga se i uzgoj pilića popeo na vrlo visoke nivoe. Danas se koriste posebne prostorije za tov u kojima moraju vladati posebni uvjeti, te se s pilićima mora na propisan način postupati. Prilikom hvatanja životinja za klanje, one se ne smiju izlagati prevelikom stresu jer to utječe na kvalitetu mesa. Nakon klanja mora se brzo očistiti od perja, izvaditi iznutrice, izmjeriti i pripremiti za daljnju preradu.
Tovljenje pilića traje oko 12 tjedana a onda su spremne za klanje. U trgovinama danas nalazimo na piliće prosječne težine od 0,7-1,2 kg. Ovisno o sorti razlikujemo piliće po količini mesa, tako su oni uzgojeni u Francuskoj na glasu kao najmesnatiji. Osim kao meso, u prehrani se upotrebljavaju i iznutrice te se rade kokošje juhe napravljene od kokoši nesilica.
Piletina se preporuča pri dijetalnim prehranama jer je meso lako probavljivo, sadrži malu količinu zasićenih masnih kiselina, a dobar je izvor nekih vitamina i minerala. Obzirom da se bogata proteinima studije su pokazale kako je piletina dobra namirnicama starijim osobama koje imaju smanjen unos proteina.
Cijelo pile ili komadi piletine se mogu kupiti svježi, smrznuti ili već gotovi. Ukoliko je kupite svježu piletinu u hladnjaku držite najdulje nekoliko dana. Za sve dulje periode piletinu zamrznite. Kada ju odleđujete činite to u hladnjaku, ne na sobnoj temperaturi, kako se na mesu ne bi stvarale bakterije. Primemite piletinu na razne načine, napravite paštetu, razne salate, juhe, kuhajte piletinu ili je pecite na bilo koji način.
Temeljac za juhe od piletine se priprema ne samo za jela s piletinom već i kao dodatak ostalim mesima i povrću. Postoji nekoliko oblika temeljca, među jače ubrajamo i bouillon koji se priprema u Francuskoj. Može se pripraviti i hladetina od piletine koja se dobije dugim kuhanjem. Koristi se kao dodatak ostalim jelima jer piletina ima neutralan okus.
Autor: M.T.