Smatra se kako je naranča došla iz Azije, točnije južne Kine u Europu. Špajolska je prva zemlja koja ih je prihvatila, a danas je najveći izvoznik tog voća u svijetu. Agrumi, u koje spada i naranča, su vrsta voća koja se najviše uzgaja na svijetu. Od ukupne proizvodnje, na naranče otpada 60%.
Naranča uspijeva u suptropskim, a nekada i u tropskim područjima. Svoju narančastu boju može zahvaliti hladnim noćima koje su prisutne u ovim područjima. Što su hladnije noći boja naranče je tamnija, tako se crvene naranče uzgajaju u sjevernijim krajevima.
Na glasu kao jedno od voća sa najvećom količinom vitamina C, jedna naranča sadrži više od 50% dnevno potrebnog unosa ovog vitamina. Aromatičnog i specifičnog mirisa, poznata su eterična ulja koja se proizvode od naranče. Ono se pokazalo ljekovito u mnogim slučajevima, oslobađajući tijelo od stresa i kod raznih upala.
Od 400 poznatih sorti u prodaji je samo njih dvadesetak. Izgled samog ploda naranče formira se pod djelovanjem okolišnih čimbenika. Naranče su obično srednje veličine dok im boja varira.
Na tržištu nisu prisutne obične naranče koje su pune koštica, takve se koriste za industrijsku obradu. Navel-naranču najčešće susrećemo u trgovinama. Zlatno žute je boje a meso je sočno i bez koštica. Među poznatijima je i Jaffa naranča, žuta sorta krupnijeg izgleda koja potječe iz Izraela.
Naranča se obično jede svježa ili kao dodatak nekom slatkom jelu. Postoje i recepti za slana glavna jela u kojima se naračin sok koristi kao začin. Nemojte propustiti probati pečeno pile premazano medom i limunom.
Autor: M.T., Foto: Couleur/Pixabay