Marelica (lat. Prunus armenica) je biljka iz porodice ruža koja najvjerojatnije dolazi sa područja srednje Azije. Na europsko područje ju je za vrijeme svojih pohoda donio Aleksandar Veliki. Dugo vrijeme se u Europi mislilo kako je marelica vrsta breskve pa se tek u 16. stoljeću počela definirati kao zasebno voće. Danas se najviše uzgaja u Turskoj, Rumunjskoj, Mađarskoj i Austriji, dok one koje dolaze iz Šanjolske i Maroka možete kupiti već sredinom svibnja u trgovinama.
Karakterizira ju izvrstan sočni okus, no bez obzira na to marelica nema veliku ulogu u voćarskoj proizvodnji. Veoma je osjetljiva na klimatke uvjete i bolesti. Najbolje joj odgovaraju podneblja poput Sredozemlja. Može rasti kao grm ili drvo, listovi su ovalni duže do 10 cm. Boja ploda varira ovisno o izloženosti suncu, tako na nekim djelovima, karakteristična narančasta boja može prelaziti u crvenu.
Niskokalorični plod marelice sadži dosta dijetalnih vlakana i čak do 80% šećera. Od vitamina sadrži najviše vitamina C, karotina (odakle i potječe njihova boja) te vitamina iz skupine B. Često se priprema sušenjem. Ovaj oblik marelice sadrži više kalorija i čak do tri puta više proteina. Ukoliko se marelica termički obrađuje gubi svoja dobra nutritivna svojstva.
Istraživanja su dokazala mnoga ljekovita svojstva ovog koštičavog voća. Neki tvrde kako je dobra za poboljšanje koncentracije i općenito rad mozga, pospješuje izgradnju stanica, a vlakna iz marelice utječu na dobar rad probavnog sustava. Prema nekim istraživanjima izuzetno su zdrave koštice marelice koje pomažu u sprječavanju pojave karcinoma. S druge strane neki se znanstvenici ne slažu jer unutar koštice postoje otrovni dijelovi koji sadrže vodikov cijanid.
Marelice su vrlo osjetljivo voće pa postoje mnogi slučajevi u kojima se one ranije beru kako se ne bi oštetile u transportu. ova metoda nije dibra budući da marelice nemaju sposobnost sazrijevanja nakon što se uberu pa ostaju bljutave.
Zbog svoje aromatičnosti i slatkoće, marelice se koriste u pripremanju raznih slastica i kolača. Poznate su marmelade i pekmezi od marelica, kao i kompot. Dobre su za pripremu parfea, a prilikom pripremanja često im se dodaje limunov sok.
Autor: M.T.