Limunska trava je aromatična biljka koja, kao što joj sam naziv govori, okusom i mirisom podsjeća na limun. Osim što se koristi kao začin u kulinarstvu i za pripremu čaja, limunska trava ima primjenu i u kozmetičkoj i farmaceutskoj industriji.
Višegodišnja je biljka koja može doseći visinu od 1,5 m, a izgledom podsjeća na trsku. Njeni glatki tamnozeleni listovi imaju oštre bridove i rastu skupljeni u busenje koje može biti široko do 120 cm. Cvjetovi limunske trave skupljeni su u klasasti cvat, ali ona zaista rijetko cvjeta.
Kao začin je dosta zastupljena u tajlandskoj, vijetnamskoj i drugim azijskim kuhinjama. Smatra se da ima brojne zdravstvene prednosti, osobito ako se koristi u kombinaciji sa začinima poput korijandera i češnjaka.
Izvorna staništa limunske trave su tropska i suptropska područja Azije, a može se uzgajati i kod nas. Za uzgoj u kontinentalnim područjima preporučuje saditi limunsku travu u lonce jer se u tom slučaju tijekom zime može prenijeti u zaštićene prostorije, dok se u primorskim mjestima može uzgajati i na otvorenom.
Nutritivna i energetska vrijednost limunske trave
Energetska vrijednost 100 g svježe limunske trave iznosi 99 kcal, od toga 25,3 g ugljikohidrata, 1,82 g proteina i 0,5 g masti.
Od vitamina su zastupljeni vitamin A, tiamin, riboflavin, niacin, folna kiselina, vitamini B5, B6, B12 te vitamini C i D, a od minerala kalcij, željezo, magnezij, fosfor, kalij, cink, bakar, mangan i selen.
Kupnja i čuvanje limunske trave
Prilikom kupnje birajte čvrste stabljike jer su one znak da je biljka svježa. Ako su stabljike mekane znači da su prestare. Što se tiče boje, donji dio stabljike trebao bi biti blijedozelene, gotovo bijele boje, a gornji treba biti zelen. Ako su vanjski listovi limunske trave poprimili smeđu boju, znači da je biljka predugo stajala.
Svježu limunsku travu možemo čuvati u plastičnoj vrećici u hladnjaku 2 – 3 tjedna, a u zamrzivaču i do šest mjeseci.
Priprema jela s limunskom travom
Limunska trava ima nešto slađi i blaži okus nego limun, a kao začin se uglavnom koristi donji bijeli ili blijedozeleni dio stabljike, iako se mogu upotrebljavati i listovi.
S obzirom na to da se njome može poboljšati okus raznih jela, limunska trava se sve češće počinje koristiti i u zapadnjačkoj kuhinji. Odlična je za poboljšavanje okusa malo pikantnijih jela, a izvrsno se slaže i s ribom te morskim plodovima, kao i s jelima od piletine.
Ako u jelima želite koristiti cijelu stabljiku limunske trave, potrebno je oguliti barem dva sloja i presjeći je na pola kako bi se rastvorila.
Limunska trava se može koristiti i kao dodatak salatama i juhama, a u tom se slučaju upotrebljava mekani dio stabljike, koji se reže na sitne kolutiće.
Zbog svog je osvježavajućeg okusa savršen dodatak desertima i koktelima. Kombinacijom limunske trave i metvice možete dobiti ukusan ledeni čaj, a ako uz to dodate i korijen sladića, dobit ćete jako zdrav osvježavajući napitak.
Usitnjena i pomiješana s drugim začinima i začinskim biljem dodaje se pastama koje se koriste za aromatiziranje složenaca, curryja i stir-fry jela.
Dobro se slaže i s voćem pa njome možete aromatizirati sirup spravljen za poširanje breskvi ili krušaka. Kad su u pitanju drugi začini, limunsku travu možemo kombinirati s bosiljkom, čilijem, cimetom, korijanderom, klinčićem, đumbirom i kurkumom.
Ljekovita svojstva limunske trave
Limunska trava se u alternativnoj medicini koristi za liječenje širokog raspona bolesti. Posjeduje antibakterijska, antiseptička, antigljivična, protuupalna i diuretička svojstva, ali istraživanja kojima su potvrđene te tvrdnje uglavnom su provedena na laboratorijskim životinjama.
Smatra se da potiče probavu te da je korisna u liječenju probavnih i zdravstvenih problema poput žgaravice, gastritisa, nadutosti, grčeva u trbuhu, povraćanja i proljeva.
Za bolje zdravlje probavnog trakta preporučuje se ispijanje čaja od limunske trave. Čaj od limunske trave ima umirujuće djelovanje, poboljšava probavu, ublažava bolove u mišićima, glavobolju i simptome prehlade.
Eterično ulje ove biljke može se koristiti za pomoć kod probavnih tegoba, ublažavanje mučnine, smanjenje razine lošeg kolesterola u krvi, smanjenje upalnih procesa u tijelu i ublažavanje boli. Potiče cirkulaciju pa se može upotrebljavati i za masažu tijela. U tom se slučaju razrjeđuje s nekim od baznih ulja, jer u suprotnom može izazvati iritaciju kože.
Limunsku travu trebaju izbjegavati trudnice, dojilje i osobe koje imaju povišen očni tlak.
Foto: alonadav/Pixabay