Kukuruz (lat. Zea mays) je jednogodišnja biljka koja je u Europu i diljem ostatka svijeta stigla iz Srednje Amerike. Indijanci na ovom području su kukuruz kultivirali još od pradavnih vremena, a prvi pisani zapisi potječu još iz 2500 godine prije Krista. Obzirom da se može prilagoditi raznim tlima, nakon što je donesena u Europu, u 15. i 16. stoljeću, proširio se po cijelom svijetu.
Ova se biljka često kategorizira kao sjemenka, ali obzirom da se koriste i klipovi u prehrani, ponekad se kukuruz svrstava u povrće. Biljka na kojoj kukuruz raste je jako sličan biljci vambusa, a klipovi mogu biti dugi do do 30-ak cm. berba kukuruza je u kolovozu, a u trgovinama se mogu naći tijekom cijele godine obzirom na brojne destinacije na kojima se uzgaja.
Svi su upoznati sa visokom energetskom vrijednosti kukuruza. U jednom zrnu se nalazi čak više od 70% škroba i predstavlja velik i bogat izvor energije. ovisno o načinu pripremanja energetska vrijednost kukuruza može se smanjiti ili povećati. Neka su istraživanja pokazala kako konzerviranje kukuruza namirnica ne gubi svoju vrijednost, naprotiv, čak je i povećava.
Danas je najveći proizvođač kukuruza SAD, koji proizvede oko 40% ukupne godišnje proizvodnje. Iza nje idu zemlje poput Kine, Meksika, Indonezije i Indije. Prema statistikama iz 2009. godine proizvelo se više kukuruza od riže ili pšenice, ukupno 817 milijuna tona. iako se proizvodi u velikim količinama kukuruz napadaju razni nametnici i bolesti od kojih se biljke štite pesticidima.
kada kupujete kukuruz obratite pažnju na to je li klip obavijen svjetlozelenim ljuskama. One ga štite od štetnih vanjskih utjecaja i od suše. Zrna kukuruza ispod ljuske bi trebala biti mekana i pucati na dodir. Ukoliko ih ne upotrijebite brzo nakon kupovine, postoji velika mogućnost da će vam se sjemenke osušiti i neće biti dobar za konzumaciju.
Kukuruz se kao prehrambena namirnica diljem svijeta koristi na različite načine. Kada su ga Portugalci donijeli u Afriku u 16. stoljeću, ubrzo je postao najviše uzgajana žitarica u Africi. Hranu napravljenu od kukuruza nalazimo u jelima poput talijanske palente, u brazilskim angu ili kao ugali u Africi.
Kokice su također jelo napravljeno od kukuruza. One nastaju kada se sjeme kukuruza pri određenoj toplini rasprsne i stvara nepavilne oblike. Ovaj je oblik konzumiranja kukuruza svjetski poznat i spada u brzu hranu i snack.
Autor: M.T.