Kako je ovaj divan desert postao tako popularan u našoj zemlji? Doputovao je na naše prostore u glavi slastičara Đure Lukačića koji je radio u Beču i zatim između dva rata odlučio počastiti svoje sunarodnjake ovom divnom modifikacijom kolača koji je naučio raditi u dalekom svijetu.
Svima je dobro poznat grad u kojem možete pojesti najbolje kremšnite u našim krajevima i ne sumnajmo da ste već u jednom trenu sjedili u nekoj samoborskoj slastičarnici s kremšnitom na tanjuru, ili vam se to barem nalazi na životnoj listi stvari koje morate napraviti. Možda ste čak i pokušali sami napraviti kremšnite u nekom trenu. Ako su vam uspjela svaka čast, ako nisu pokušajte ponovo. Vježbom do savršenstva. Čak i ako ne budu savršene konzistencije i boje moći ćete pojesti ove slasne “pogreške” i krenuti iznova.
Pa započnimo. Prva smjesa je vrlo bitna. Trebat ćete je dobro izmiksati. Drugu smjesu treba zakuhati i pripazite da se ne kuha predugo. Čim zakuha maknite je s vatre. Zatim je polako ulijte u drugu smjesu i na slabom plamenu miješajte 10-15 minuta dok se ne zgusne na konzistenciju pudinga. Kada se ohladi postat će ona prava čvrsta smjesa a pjenastu teksturu dobit će od bjelanjaka i šećera u prahu koji morate istući u vrlo čvrsti snijeg i zatim pažljivo umiješati u već postojeću smjesu.
Lisnato tijesto možete naravno kupiti gotovo ili ga pak načiniti same ako imate vrmena na raspolaganju. Bitno je uglavnom da tijesto dobro razvaljate i pečete na protvanu okrenutom naopako. Na nekoliko mjesta ga propiknite vilicom. Na taj način ćete dobiti neku vrstu košare od lisnatog tijesta. Kada su kore pečene ulijte u njih smjesu i poklopite drugom korom. Nemojte posipavati šećer po vrhu dok je kolač još vruć već pričekajte neko vrijeme. Želimo vam dobar tek i nadamo se da ćete uspjeti.
Sastojci:
- 1 omot lisnatog tijesta
Smjesa 1
- 3 vanilin šećera
- 2 dcl mlijeka
- 250 g šećera
- 300 g brašna
- 10 žutanjaka
Smjesa 2
- 12 dcl vode
- 2 vanilin šećera
- 10 dcl mlijeka
Smjesa 3
- 10 bjelanjaka
- 250 g šećera u prahu
Autor: L.K.