Šipak je biljka koja pripada rodu ruža. Radi se o plodu divlje ruže obogaćenom provitaminom A te B1, B2, B3 i D vitaminom. Koliko god bio zdrav mnogi ga nemaju na svom jelovniku zbog složenog načina čišćenja. Saznajte kako očistiti šipak.
Ono što ga izdvaja od drugih zdravih namirnica što ima visoku koncentraciju vitamina C. U mesnatim plodovima šipka nalaze se veće količine minerala poput selena, željeza, silicija, sumpora, natrija, kalija, magnezija i fosfora.
Važan je za bolje zdravlje budući da pomaže kod rada probave, sprječava bubrežne i mokraćne kamence te djeluje kao prirodni diuretik koji pomaže očistiti organizam. Pomaže ojačati imunitet te olakšati oporavak nakon bolesti.
Zbog protuupalnih svojstava smatra se jednim od saveznika za liječenje reume, gihta i artritisa. Učinkovit je u reguliranju hormona, a pomaže ublažiti i menstrualne bolove.
Kako očistiti šipak
Postoji nekoliko načina kako ga možete očistiti. Prvo što možete učiniti je da uronite šipak u vodu s tim da ga prije toga narežete i očistite pomoću noža. Dobivene komadiće uronite u posudu s vodom i krenete odvajati zrnca.
Ljuske će se uskoro pojaviti na površini, a zrna ćete potom procijediti kroz cjediljku. Iako pomoću navedene metode nema puno špricanja, nedostatak je što će se u postupku izgubiti dio okusa i soka.
Kod druge metode potrebno je narezati šipak i podijeliti na 4 dijela, a nakon toga uzimate jednu po jednu četvrtinu te stavljate iznad posude i udarate čvrstim predmetom. To može biti kuhača ili žlica.
Udarate po kori dok je strana gdje se nalazi zrnje iznad posude. Udaranjem će zrna ispadati u posudu bez nepotrebnog curenja soka. Pomoći može i posudica za čišćenje koju možete nabaviti u svakom bolje opremljenom dućanu. Radi se o plastičnoj zdjeli koja ima mrežasto dno.
Posudu treba okrenuti naopako i staviti na tanjur, zatim na mrežasto dno postaviti narezane četvrtine i udarati po strani kore. Zrna će potom ispasti kroz otvore, a bočne strane će spriječiti špricanje. Postoji i posuda s gumenim poklopcem koja će zaštititi od eventualnog špricanja.
Treća metoda podrazumijeva rezanje pomoću kuhinjskog noža. Prvo se odreže vrh, a zatim i baza. Potom se naprave još 4 reza pazeći da nije dublje od 1 do 2 milimetra. Nakon što ste ga podijelili na 4 dijela potrebno je izvaditi zrna laganim potiskivanjem. Bilo bi dobro izbjegavati rezanje na dvije polovice kako ne bi izgubili puno soka.
Bez obzira na pomalo složen način čišćenja, jasno je kako se radi o ljekovitoj biljci koja bi trebala biti sastavni dio zdrave prehrane.
Autor: S.Š., Foto: böhringer friedrich/Wikimedia