Kadulja (lat. Salvia officinalis), koja se u narodu često naziva i žalfijom ili kušem, višegodišnja je biljka koja spada u porodicu usnača. Kao začin u kulinarstvu ima raznoliku primjenu, ali već iz latinskog naziva ove biljke možemo zaključiti koje je njeno najvažnije svojstvo – latinski naziv salvia u prijevodu znači “biti zdrav”.
Kadulja je kroz cijelu povijest bila na glasu kao vrijedan začin, a u 17. stoljeću se za jedan sanduk kadulje dobivalo tri sanduka čaja. Riječ je o biljci koja ima razgranatu stabljiku i može biti visoka 50 do 80 cm. Listovi kadulje mogu biti jajastog ili izduženog kopljastog oblika s nazubljenim rubom. Sive su do svijetlozelene boje, a s obje strane su prekriveni sitnim dlačicama. Cvjetovi kadulje su skupljeni u klasaste cvatove na vrhu stabljike i plavoljubičaste su boje.
Upotrebljava se u prehrambenoj, farmaceutskoj i kozmetičkoj industriji, a s obzirom na to da sve više raste potražnja za eteričnim uljem kadulje, ona se sve češće počinje uzgajati.
Kadulja se razmnožava sjemenom ili presadnicama, a sadi se u propusno i rastresito tlo bogato hranjivom. Uspijeva gotovo svuda pa se tako može uzgajati i na manje plodnim tlima, a jedino je potrebno izbjegavati močvarna tla. Direktna sjetva sjemena kadulje u tlo obavlja se tijekom travnja, dok se presadnice na otvoreno sade u srpnju ili u jesen.
Priprema jela s kaduljom
U kulinarstvu se kao začin koriste svježi i suhi listovi kadulje. S obzirom na to da je riječ o intenzivnom začinu, kadulju treba pažljivo dozirati i miješati s drugim začinima.
Savršeno se slaže uz pečenu ribu ili meso pa se dodaje marinadama i umacima. U Dalmaciji postoje tradicionalni recepti u kojima se kaduljom posipa junetina i riba. Kadulja se može kombinirati i s voćem ili vrhnjem, a od svjetskih kuhinja, najzastupljenija je u talijanskoj.
Svježi listovi kadulje kao začin se dodaju različitim salatama, a njima možemo i aromatizirati ulje ili maslac. Također se koriste i u proizvodnji poznate dalmatinske rakije – travarice.
Intenzivan okus kadulje izvrsno se slaže s janjetinom, teletinom i svinjetinom. Sušeni listovi dio su začinskih mješavina za jela od divljači, ribe i peradi, a dodaju se i jelima od iznutrica ili mljevenog mesa.
Kad su drugi začini u pitanju, kadulju možete kombinirati s kajenskim paprom ili majčinom dušicom.
Sušenje i čuvanje kadulje
Kadulju nakon berbe prvo treba dobro očistiti, a zatim se može sušiti svezana u manje svežnjeve i obješena u prostoriji koja je prozračna i ima dovoljno sjene. Potrebno ju je sušiti otprilike oko dva tjedna, a nakon sušenja se sprema u papirnate vreće i čuva suhom, tamnom i hladnom mjestu.
Ljekovita svojstva kadulje
Samonikla divlja kadulja sadrži oko 60 različitih spojeva i tvari koje su zaslužne za njena ljekovita svojstva. Cijeli nadzemni dio kadulje, osobito listovi, ima intenzivan i karakterističan miris koji dolazi od eteričnog ulja. U listovima kadulje nalazi se 1,5 do 2,5 % eteričnog ulja, 30 – 50 % tujona te drugi spojevi poput borneola, cineola i kamfora. Uz to, sadrži i nešto glikozida i gorkih tvari.
Kadulja ima snažno antibakterijsko, antivirusno i protugljivično djelovanje, čisti i stimulira limfu te djeluje kao ekspektorans i jača cirkulaciju. Osim toga, ima djelovanje slično estrogenu pa je dobar hormonalni regulator.
Zbog svojih je ljekovitih svojstava primjenjiva kod različitih bolesti i stanja:
- artritisa
- ekcema
- upale grla, krajnika, sinusa, želuca i uh
- natečenih limfnih čvorova
- lošeg pamćenja
- crijevnih smetnji
- zubobolje
- glavobolje
- noćnog znojenja
- neugodnog zadaha
Koristi se za pripremu različitih pripravaka poput čaja od kadulje, meda od kadulje te tinkture, sirupa i eteričnog ulja od kadulje. Čaj od kadulje idealan je za rješavanja tegoba u usnoj šupljini ili želucu, a u borbi protiv grlobolje i gripe često se koristi i med u kombinaciji s kaduljom.
Ljekoviti pripravci od ove biljke ne smiju se uzimati duže od 30 dana, a nakon toga treba napraviti pauzu od minimalno dva tjedna. Trudnice, dojilje, djeca te osobe koje boluju od epilepsije ili hipertenzije ne smiju upotrebljavati kadulju u medicinske svrhe.
Zbog dugotrajne uporabe većih količina kadulje može doći do drhtavice, povraćanja, nesvjestice, ubrzavanja pulsa, prijevremenih trudova ili epileptičnog napada.
Foto: congerdesign/Pixabay