Jastog (lat. Palinurus elephas) spada u skupinu morskih člankonožaca koji ne posjeduju velika klješta. Obzirom da predstavljaju iznimno cijenjenu namirnicu u kulinarstvu, područjima koja su bogata jastozima oni predstavljaju veliki ekonomski benefit. Zanimljivo je kako jastog nije postigao veliku popularnost sve do sredine 19. stoljeća kada su u New Yorku i na Istočnoj obali SAD-a počeli pripremati jastoga na razne načine.
Jastoga ima najviše u Atlantskom oceanu, posebno na područjima oko Norveške, Irske i Britanskih otoka, također se može naći u Sredozemnom moru, dok je onaj u Jadranu poznat pod imenom hlap. Jastog je životinja koja se danju uglavnom skriva ispod kamenitih površina dok se tijekom noći upušta u potragu za hranom. Najvećeg neprijatelja im predstavljaju hobotnice i ostale predatorske ribe.
Jastog može narasti do dužine od oko 60-ak cm, a težiti može čak 5 kg. Boja mu je uglavnom crvenskasta, obavijen je oklopom, a rep mu je lepezastog oblika. Najveći jastog je ulovljen na obalama Nova Scotie u Kanadi i težio je 20.15 kg. Cijeloga života im traje reproduktivna faza, čak su neka istraživanja pokazala kako stariji jastozi imaju bolju sposobnost reproduciranja.
Nakon što su se popularizirali, jastozi su napravili velik utjecaj na život ribara. Kako bi dolazili u trgovine i restorane što svježiji, morali su se raditi posebni brodovi koji bi na palubama imali odjeljak u koji bi se jastozi stavljali još živi. Danas se u restoranima također jastozi drže živi u zatvorenim akvarijima, a gosti mogu sami izabrati kojeg će pojesti.
Za razliku od danas kada je jastog hrana koja simbolizira visoku klasu, u prošlosti nije bilo tako. U SAD-u i Kanadi se koristio kao jedna od osnovnih namirnica za siromašne ili za služinčad. Danas je meso jastoga jedno od najvećih delikatesa iz mora. Meso je bogato bjelančevinama, sočno i ukusno te bijele boje.
Može se pripremiti na razne načine, bilo u umacima ili kao posebno jelo. Jastog se kuha, odličan je zapečen, ili u kombinaciji sa tijestom i umaku od vrhnja.
Autor: M.T.