Intuicija ili unutarnje vodstvo je sposobnost koja je podarena svima, samo je pitanje koliko smo je svjesni i koliko dobro je znamo slušati. Princip intuitivnog jedenja temelji se upravo na našoj intuiciji, odnosno instinktu koji nam daje do znanja što naše tijelo zapravo treba.
Primjer intuitivnog jedenja možemo vidjeti kod djece. Ona jedu kad su gladna i prestanu kad nisu – u potpunosti postupaju u skladu sa svojim unutarnjim signalima. Problemi se krenu javljati tijekom odrastanja, kada odrasli tjeraju djecu da isprazne tanjur i pojedu ostatke, ili im daju hranu kao nagradu.
Iako se najčešće spominje naziv intuitivno jedenje, ustvari je riječ o normalnom jedenju, a najbolji način da postignemo to da hrana nema vlast nad nama je da pratimo načela intuitivnog/normalnog jedenja.
Nijedno od načela intuitivnog jedenja nije ništa novo i naše tijelo ih već poznaje jer smo rođeni s prirodnim instinktom da ih pratimo. Znači, intuitivno jedenje nije nešto što je potrebno naučiti nego nešto što smo zaboravili i čemu se trebamo vratiti.
Načela intuitivnog jedenja
Odbacite mentalitet osobe na dijeti
Zaboravite sve knjige, planove prehrane i sve što vam obećava jednostavan i brz gubitak kilograma. Odbacivanje svih ograničenja unosa hrane i dijeta jedini je način za postizanje zdravog odnosa s hranom. Osim toga, dijete su najčešći okidač za prejedanje jer je prirodna reakcija tijela da nakon dugog razdoblja gladovanja traži velike količine hrane.
Pomirite se s hranom i odbacite osuđivanje
U ljudskoj prirodi je koncentrirati se na ono što ne smijemo pa ako sebi zabranjujete određenu vrstu hrane kad se nađete u njezinoj blizini postanete opsjednuti. Zato si dajte bezuvjetnu dozvolu za jedenje.
Ako sebi neprestano govorite da ne biste smjeli jesti neku hranu, zabrana vrlo lako može dovesti do osjećaja lišenosti, što na kraju može odvesti do nekontroliranog prejedanja. Na primjer, neko vrijeme ste odolijevali čokoladi, ali ste onda odlučili pojesti samo jedan red. Počinjete se osjećati kao slabić koji ničemu ne može odoljeti, pa možda i zaključite kako sada slobodno možete pojesti sve i sutra nastaviti s dijetom, jer ste ionako već pokvarili sve s tim jednim redom čokolade. Tako se neprestano vrtite u krug, gladujete pa se prejedate.
S druge strane, kada date sebi bezuvjetnu dozvolu za jedenje, vidite ono što želite jesti i pojedete to bez grižnje savjesti. Odbacite glas u vašoj glavi koji vam govori da ste dobri jer ste za ručak jeli samo salatu ili da ste loši jer ste pojeli komad čokolade.
Poštujete svoju glad
Kad osjetite biološke signale gladi, jedite. Stanje prekomjerne gladi je okidač za prejedanje, pa ako ne poštujete signale koje vam tijelo šalje kada ste gladni, ono će odgovoriti nagonom za prejedanje.
Na početku povratka intuitivnom jedenju sigurno će vam se činiti da ne znate kada ste zapravo gladni, a kada niste. To je potpuno normalno jer, ako ste proveli puno vremena ignorirajući biološke signale glade, bit će ih teško razlučiti. Ako ste zaista odlučili poštovati svoje tijelo i signale koje vam šalje, s vremenom ćete se lakše prepoznavati pravu glad.
Neki od bioloških signala gladi mogu biti lagana vrtoglavica, bol u želucu, poteškoće s koncentracijom, razdražljivost, kruljenje trbuha i drugi. Svi smo različiti i imamo različita tijela pa je potrebno da se posvetite upoznavanju vlastitog tijela i njegovih signala.
Naučite osjetiti kada ste siti i savladajte emocije bez hrane
Jedite polako, uživajte u jelu i slušajte svoje tijelo i njegove signale. Kada ste siti, prestanite jesti, čak i ako tanjur nije prazan. Kao i kad je osjećaj gladi u pitanju, bit će potrebno neko vrijeme da naučite prepoznati kada ste siti.
Hrana nije nagrada, rješenje za dosadu, izgovor za otezanje sa zadacima niti utjeha. Prije nego što odlučite posegnuti za komadom torte, pitajte se jeste li zaista gladni i želite li stvarno jesti tu tortu, ili je riječ o nečemu drugom. Ako vam je dosadno, potrudite se da eliminirate dosadu, a ako ste tužni, umjesto u hrani, utjehu potražite kod članova obitelji ili prijatelja.
Poštujte svoje tijelo i vježbajte
Naše tijelo je puno više od broja na vagi. Ono neprestano radi kako bi nas održalo zdravima i živima. Prestanite kritizirati vlastito tijelo jer ne izgleda poput tijela modela s naslovnica, jer čak ni oni u stvarnom životu ne izgledaju tako.
Kada je tjelovježba u pitanju, ona je tu da uživate u njoj i osjećaju da činite nešto dobro za vlastito tijelo. Prestanite je koristiti samo za gubljenje kilograma ili kao način da zaslužite večeru. Pronađite vježbe u kojima uživate i koncentrirajte se na to koje vam koristi vježbanje donosi i kako se osjećate nakon njega.
Sva navedena načela su samo smjernice, a na vama je da odlučite kako ćete im pristupiti. U današnjem modernom i ubrzanom svijetu brza hrana je na svakom koraku i lako je dostupna. Uzimanjem nezdrave hrane naše tijelo postaje sve više zatrovano i pretrpano praznim kalorijama, Imunitet slabi, a eliminacijski sistemi su zakrčeni štetnim, neprobavljivim ostatcima. Drugim riječima, tijelo je u stanju “stresa”, a kao rezultat toga javlja se neravnoteža uma, tijela i duha. Sve se očituje pretilošću, autoimunim oboljenjima, metaboličkim i hormonalnim disbalansima te raznim emotivnim problemima.
Prije nego požurite u obližnju pekaru ili fast food, pokušajte osvijestiti što takva hrana prepuna umjetnih aroma, pojačivača okusa, bojila te hrpom šećera i soli čini našem tijelu i kako se ono osjeća kada ga zatrpamo mnoštvom neprirodnih sastojaka.
Autor: M.L., Foto: the5th/Pixabay
Moje ime je Martina i živim u Zagrebu. Aktivni sam tip osobe, stalno u pokretu. U djetinjstvu sam se bavila baletom, a danas volim provoditi vrijeme u prirodi i vježbati pilates. Često planinarim i putujem jer me to opušta i puni baterije. Obožavam životinje, imam koker španijela Milku koja me prati u šetnjama, na planinarenju i na većini putovanja. Već neko vrijeme bavim se proučavanjem zdrave hrane. Preferiram prehranu s puno voća i povrća, žitarica, mahunarki, bez šećera, jaja i mliječnih proizvoda. Volim kuhati i peći kolače, a strast mi je isprobavanje novih i neobičnih recepata i namirnica.