Danas vam donosimo pravu poslasticu – intervju s našom novom kolumnisticom Bojanom Kuliš Bubalo, food blogericom koja stoji iza bloga Creative Happiness Club koji je, do nedavno, bio isključivo na engleskom jeziku. Ovog tjedna, blog dobija svoju hrvatsku inačicu i kako bismo proslavili ovu priliku odlučili smo predstaviti Bojanu i njezin blog.
Što je to što čini njezin blog jedinstvenim, a njezina jela spektakularnim pročitajte u nastavku!
Kako je započela tvoja gastro priča?
Odrasla sam u obitelji za koju sam oduvijek u šali govorila da njeguje “kult hedonizma” 🙂 Moja mama je zaista među bližom i daljom rodbinom i prijateljima izuzetno poznata kao vrlo kreativna i odlična kuharica (kako slanih, tako i slatkih jela) te sam uz nju puno toga naučila i zavoljela “biti” u kuhinji – pripremajući, isprobavajući i konzumirajući razna jela… Hrana nije bila samo hrana, već društveni događaj, druženje i općenit užitak – kako vizualno tako i okusom. Još prije 20-ak godina počeli smo postepeno proučavati zdravu prehranu i prelaziti i pronalaziti što zdravije opcije raznih jela… Naravno, kad Vas sve to zanima, godinama se skupi manja knjižnica kuharica, 24 kitchen je jedan od najgledanijih programa, a kulinarska istraživanja postanu dio svakodnevnice 🙂 Godinama mi već prijatelji sugeriraju da bih trebala početi bilježiti i objavljivati recepte, ali eto, tek prošlog ljeta upustila sam se i u to prvo preko Instagrama, a onda i putem bloga… Naišla sam na vrlo pozitivne reakcije što me jako veseli.
Do sad si svoj blog Creative Happiness Club pisala isključivo na engleskom jeziku. A ovaj tjedan si odlučili razveselili čitatelje i hrvatskom inačicom?
Da, blog je krenuo na engleskom jer obzirom na dugogodišnji rad u turizmu imam prilično internacionalna poznanstva, međutim dosta je upita zbog kojih upravo prevodim blog na hrvatski i od ovog tjedna kreće konačno i “domaća” verzija, a IG i FB ostaju na engleskom.
Kako bi opisala svoj blog novim čitateljima?
Na blogu su isključivo autorski recepti i fotografije zdravih slastica, pekarskih proizvoda, zdravih brzopoteznih doručaka i sl. Jako volim eksperimentirati sa zdravim opcijama, pa se može naći i bezglutenskih recepata, veganskih opcija i sl. Niti jedan recept ne sadrži bijeli šećer, a brašna su vrlo često kreativno upotrebljavana. U osnovi sam (trenutno) svejed, ali sam tijekom godina izgradila stav da moramo naučiti osvijestiti svoje prehrambene potrebe koje su zaista individualne. Pri tome ne govorim o potrebama tipa – volim ovo ili ono – jer u osnovi za sve što volimo postoje razne (zdrave i manje zdrave) verzije određenih jela. Isto tako, ne volim nametati drugima svoje stavove, kao što i ne volim gastro “križare” koji vode ratove sa svima koji ne dijele njihovo mišjenje.
Po mom mišljenju ključ je u učenju, svijesti i razvoju, pa ćete na mom blogu pronaći i neke “opće” teme i moje rezultate i ramišljanja na temu raznih supstitucija za šećer, brašno i sl. Nisam nutricionist, pa sigurno to nije savršeno stručno, već su te teme obrađene na osnovu mog uporabnog iskustva. Osobni izazov mi je “domaća” izrada svega i izbjegavanje industrijski proizvedene hrane u bilo kojem obliku.
Iz čega crpiš inspiraciju za recepte? Poznatih kuhara, neke knjige s receptima?
Ustvari kod mene stvar ide tako da vidim ili smislim neko jelo koje me zainteresira, i onda istražim razne recepte na zadanu temu. Obzirom na iskustvo, pretpostavim što bi u nekoj opciji (meni) odgovaralo, a što ne… i kako određene namirnice reagiraju u međusobnim kombinacijama. Onda kreće pravi kreativni proces svojevrsnog kolaža + mojih subjektivnih varijacija, koji se najčešće odvija kao pozadinska aplikacija dok uspavljujem djecu, kuham ili sl.., a ponekad jednostavno počnem nešto raditi u kuhinji i nastane novi recept.
Koji je tvoj najveći neuspjeh u kuhinji? Postoji li nešto određeno što ti nikad ne uspijeva koliko god puta to pokušala napraviti?
Bilo je vrlo zanimljivih situacija 🙂 Ono što je najsmješnije jest da kad zakažem, to najčešće bude na nekom “prozaičnom”, bropoteznom i jednostavnom jelu tipa PIZZE. Onda moj muž pada u nesvijest od čuđenja – jer kako mi uspije da neke moje “kerefeke” budu prefino čudo, a npr. grah zaljutim do maksimalnog 😀
Koja je najbolja i najgora stvar biti food bloger?
Kao i u svemu u životu – ovisi kakva ste osoba 🙂 Odlično je baviti se nečime što voliš, jer se automatski usavršavaš, učiš i dijeliš strast sa istomišljenicima. Mislim da na to i treba staviti naglasak. Ne vidim ništa loše u cijeloj priči dokle god to ne doživljavamo kao pritisak.
Cijela priča treba biti gušt – kao i finalni produkt 🙂
Kad bi morala birati tri (3) sastojka koja bi ponijela na pusti otok sa sobom, koje bi sastojke odabrala?
Kokosovo ulje, rižu i cimet. U nadi da na pustom otoku ima finog voća i bilja 😀
Koja su to tri (3) sastojka koja svjesno izbjegavaš ili eliminiraš čak i kada se u receptu traži da se doda?
Bijeli šećer, margarin i bijelo pšenično brašno.
Ako bi mogli zabraniti/izbrisati bilo koju vrstu hrane/jela, sa zemlje, što bi to bilo?
Već spomenuti konzumni šećer i margarin.
Preferiraš li neku određenu vrstu kuhinje?
Sve me zanima, ali apsolutni sam zaljubljenik u mediteransku kuhinju. Također volim začinjeno, pa logično volim meksičku kuhinju, egzotične kuhinje (pogotovo THAI) i sl.
Ako bi mogli imati četiri (4) osobe (bilo tko na svijetu) na večeri, tko bi oni bili?
Ma svejedno bi to bili članovi obitelji i/ili prijatelji u nekoj opciji…(ako je zaista samo 4 osobe dozvoljeno onda smo u problemu :)…kao što sam rekla – hrana je društveni događaj i u osnovi ju je najljepše podijeliti s nekime s kime znaš da ćeš se i dobro zabaviti pri tome…
Pratiš li i ostale food blogere? Koji su ti najdraži?
Pratim i gledam koliko stignem, više čak preko IG profila. Od naših bih apsolutno izdvojila Sanju Mijac, njen blog mi je predivan i vizualno i što se tiče ideja za recepte. Da krenem sada nabrajati ne bih stigla do sutra, ali CROWDED KITCHEN, OH SHE GLOWS, MY OATMEAL STORIES,…
Koji je tvoj omiljeni recept s bloga?
Još sam pod dojmom i izuzetno ponosna na bezglutensku čokoladnu pitu s pistacijama, koju sam nedavno izkreirala i naišla je na vrlo pozitivne dojmove 🙂
Zahvaljujemo Bojani na vremenu. Svakako ostanite na Gastronomiji pratiti njezine gastro misli i recepte, a u međuvremenu zavirite u njezin blog i Instagram profil.
Ja sam Maja, mama dječaku i djevojčici. Svakodnevno pratim razne svjetske food blogove u potrazi za najnovijim food trendovima i kreativnim (i provjerenim!) receptima. S višegodišnjim iskustvom u marketingu i istraživanju, poziciju glavne urednice na Gastronomiji prihvatila sam s veseljem u nadi da ću zajednicu iskusnih food blogerica i blogera približiti čitateljima koji traže inspiraciju za kuhanje u isprobanim receptima naših food blogera.
Mihaela
Bojanina bezglutenska čokoladna pita s pistacijama? Naišla na pozitivne dojmove? Opaki understatement… Naišla na vječne poklonike, pretplatnike i sljedbenike. Sve odjednom 🙂