Grgeč (lat. Perca fluviatilis) jedna je od najljepših slatkovodnih riba i najagresivnijih predatora. Poznat je i pod nazivima ostriž, kostriješ i bandar. Ima maslinastozelena leđa sa 6 do 8 tamnih poprečnih pruga. Bokovi su mu svijetliji, a trbuh žut ili zelen.
Dok je mlad, kreće se u velikim jatima, kružeći oko malih riba i zaletavajući se u njih, zbog čega stotine ribica iskače na površinu pokušavajući pobjeći. Grgeč nije osobiti plivač i zato lovi iz zasjede.
Čim opazi plijen, zaustavi se, naroguši peraje i napada. Tijelo mu je relativno visoko. Na leđnoj strani su dvije odvojene leđne peraje s mnogo zrakastih bodlji. Na kraju prve leđne peraje nalazi se tamna točka.
Trbušna, repna i kaudalne peraje obično imaju crvenkastu nijansu. Pokriven je sitnim gustim ljuskama koje čvrsto prijanjaju uz tijelo. Naraste do maksimalne dužine oko 50 cm. Može doživjeti do 22 godine.
Grgeč je vrlo raširena europska i azijska riba. Raširen je gotovo cijelim umjerenim pojasom duž Europe, osim Španjolske, Italije i Grčke. Ova vrsta je prisutna diljem Sjeverne Amerike te u Sibiru do rijeke Kolime.
Bio je unesen u nekoliko zemalja radi sportskog ribolova, gdje je postao izvorom različitih ekoloških problema. U Hrvatskoj naseljava vode dunavskog slijeva. U Savi, Kupi, Uni, Dravi i njihovim pritocima vrlo su često zastupljene brojne populacije grgeča.
Mrijesti se u rano proljeće kada je temperatura vode oko 8 stupnjeva. Ženka odlaže i do 300.000 jaja skupljenih u ljepljive vrpce na podvodnim granama, korijenju i kamenju. Hrane se kišnim glistama i sitnim ribama.
Što se tiče lovljenja ove ribe, dosta ga je lako uloviti zbog njegove agresivnosti. Jezera šljunčara idealna su za početnike. Brodet od grgeča najpoznatiji je način spravljana jela od ove zanimljive ribe.
Autor: S.Š.