Lisnato tijesto mnogima je omiljena vrsta tijesta. S njime se mogu raditi razna jela, ali najpoznatiji je kao dio slastica ili koktel-zalogajčića. Lisnato tijesto najčešće punimo raznim nadjevima. Ukusno je s bilo kakvim dodatkom – od voća, pudinga, čokolade ili marmelade od marelica, pa do raznih pizza-nadjeva, nadjeva sa šunkom i sirom, plodovima mora, namazom od gljiva ili čega god drugog da se sjetite.
Lisnato tijesto posebno je ukusno jer je prekrasno mekano i prhko. Čini se da se topi u ustima. U pekari zato često posegnemo za kroasanom, a ne možemo odoljeti ni onome s hrenovkama. Slastice ili zalogajčiće s lisnatim sigurno često pripremate i kod kuće. Kada to činite, vjerojatno koristite ono smrznuto, već gotovo tijesto. Čini se da je tako lakše, jer za napraviti domaće, ipak je potrebno dosta vremena i malo vještine. Iako se lisnato pravi od samo 4 sastojka, najteže je umijesiti ga tako da se za vrijeme pečenja lijepo digne i počne “listati”.
Ipak, kao i u većini slučajeva, doma spremljeno tijesto, uvijek je ukusnije od kupljenog. Baš se zato mnogi kuhari i kuharice odluče uhvatiti u koštac i s ovim izazovom, pa lisnato naprave kod kuće. Kada zamiriše u pećnici i ukućani navale, sav trud se isplati. Kako napraviti ovo omiljeno tijesto u domaćoj varijanti, donosimo vam dalje u tekstu.
Domaće lisnato tijesto
Sastojci (za 800 grama tijesta):
- 350 g brašna
- 350 g maslaca (uvijek jednaka količina brašna i maslaca)
- 150 ml vode
- ½ žličice soli
Kod izrade lisnatog tijesta vrlo je važno obratiti pozornost na dvije stvari. Prva je da svi sastojci moraju biti vrlo hladni, baš kao i samo tijesto jednom kada ga umijesite. Zato se ono mora mijesiti vrlo brzo i spretno, kako bi se što manje diralo rukama i pri tome zagrijavalo.
Druga ključna stvar je da površinu na kojoj mijesite tijesto što manje brašnite. Uz previše dodanog brašna tijesto će postati žilavo.
Za početak umijesite tijesto. U ohlađenu posudu ili na radnu površinu pomiješajte brašno i sol, napravite rupu i u nju dodajte vrlo hladnu vodu. Umijesite tijesto i mijesite dok ne postane elastično i glatko. Stavite ga u hladnjak na 20 minuta.
Ohlađeno tijesto razvaljajte u pravokutnik. Ne mora biti tanko izvaljano, dovoljno da na njega možete položiti “kriške” maslaca. Hladan maslac vodoravno podijelite na dva ili tri dijela, pa naslažite na sredinu razvaljanog tijesta. Maslac preklopite krajevima tijesta tako da bude posve prekriveno. Sve zajedno još jednom razvaljajte dok tijesto ne bude debelo 1 – 1.5 centimetar.
Takvo tijesto preklopite na tri dijela, pa još jednom razvaljajte na pravokutnik debeo 1 centimetar. Ponovo ga preklopite na tri dijela. Ako vam se tijesto ugrijalo, ostavite ga u hladnjaku na 20 minuta. Nakon toga ponovo ga razvaljajte na debljinu od jednog centimetra i onda poklopite na tri dijela.
Cijeli postupak ponovite barem 5 puta. Što više puta izvaljate tijesto nakon preklapanja, to će više slojeva imati. Nakon svakog valjanja provjerite je li ono dovoljno hladno. Ako nije, stavite ga u hladnjak na 20 minuta.
Nakon posljednjeg valjanja i preklapanja, tijesto podijelite na dva dijela. Sada je ono spremno za daljnju upotrebu. Ako ćete ga odmah koristiti, najprije ga još 20 minuta ohladite, a ako nećete, slobodno ga možete čuvati u hladnjaku ili, na duže vrijeme, u zamrzivaču.
Tijesto po želji možete, umjesto s maslacem, raditi i s margarinom za kolače. Iako je ono manje zdrava varijanta, njime se postiže bolje listanje za vrijeme pečenja. Bolje listanje postiže se i dodavanjem žlice octa u brašno i vodu kod prvog miješenja tijesta.
Autor: V.B., Foto: Hirurg/Shutterstock