Postoji nekoliko različitih dijeta koje obećavaju gubitak od 10 kilograma u roku od dva mjeseca, dva tjedna ili tjedan dana, a neke od njih su ultra laka dijeta, brazilska dijeta i Hayeva dijeta. S obzirom na životni stil i prehranu, odaberite onu koju će vam biti najlakše provoditi. U nastavku saznajte koja su pravila, smjernice, savjeti te primjeri spomenutih dijeta.
Ultra laka dijeta
Ultra laka dijeta je sedmodnevni plan prehrane koji za cilj ima detoksificirati tijelo i smanjiti upalne procese, a autor dijete Mark Hyman tvrdi da to može pomoći kod mršavljenja, jer stres i upale dovode do toga da tijelo pohranjuje masnoće.
Hyman smatra kako konzumacijom jednih, te izbjegavanjem određenih drugih namirnica, uz taktike za ublažavanje stresa i uzimanje shakeova, uklanjamo toksine iz tijela, smanjujemo upalu i ublažavamo stres, a rezultat je gubitak do 10 kilograma u sedam dana.
Pravila ultra lake dijete
Potrebno je riješiti se loše hrane koja uzrokuje upale i “truje” organizam:
- umjetni zaslađivači
- trans ili hidrogenizirane masnoće
- hrana s aditivima, umjetnim bojama i konzervansima
- procesuirana i brza hrana
- kukuruzni sirup
- alkohol i kofein (barem za vrijeme provođenja dijete)
Preporučuje se konzumacija sljedećeg:
- riba (posebno sardina, haringa, sabljarka, divlji losos, list i bakalar)
- svježe povrće
- svježe ili smrznuto necitrusno voće (idealno bi bilo samo bobičasto voće)
- nemasno bijelo meso od pilećih prsa
- svježa juha od povrća (3-4 šalice po danu)
- smeđa riža
- mahunarke (grah, leća, soja i slično)
- lanene sjemenke (mljevene)
- limun
- orašasti plodovi i sjemenke (bademi, lješnjaci, orasi, koštice bundeve)
Nužan je i unos barem 6 do 8 čaša vode dnevno.
Za čišćenje i detoksikaciju organizma tijekom ove dijete uzima se Ultra juha, a po potrebi i biljni laksativi, dok se za smanjivanje upala koristi antiupalni Ultra shake.
Savjetuje se da tijekom dijete vodite dnevnik u kojem ćete bilježiti nova saznanja i to kako ste se osjećali za vrijeme dijete. Za opuštanje se preporučuje priprema Ultra kupke svaku večer.
Ultra juha
Ovu juhu možete pripremiti tako da skuhate barem sedam vrsta povrća, uključujući i zeleno lisnato povrće, dodate začine po svom ukusu, procijedite je i konzumirate tijekom dana.
Ultras shake
Riječ je o shakeu koji sadrži proteine, vlakna za bolju probavu, omega-3 masne kiseline, antioksidante i fitonutrijente, a pripremiti ga možete uz pomoć sljedećih sastojaka:
- 1 banana
- 1/2 šalice nezaslađenih smrznutih borovnica
- 1/4 šalice malina
- 2 žlice sjemenki lana
- 1 žlica lanenog ulja
- 1 žlica maslaca od badema
- 1/4 šalice rižinog brašna
Sve sastojke izmiksajte u blenderu.
Ultra kupka
Svaku večer prije spavanja pripremite posebnu opuštajuću kupku u koju ćete dodati mješavinu gorke soli, esencijalnog ulja lavande i sode bikarbone. Kupka potiče detoksikaciju, a ujedno će vam pomoći da se opustite i lakše zaspite.
Primjer jelovnika ultra lake dijete
Doručak: sok od pola limuna i topla voda, šalica zelenog čaja i Ultra shake
Međuobrok: šalica Ultra juhe, 1 Ultra shake, ako ste gladni (u slučaju da do 10 sati niste obavili nuždu, uzmite biljni laksativ)
Ručak: 2 šalice povrća kuhanog na pari, 1/2 šalice kuhane smeđe riže, 1/2 šalice bobičastog voća, Ultra shake
Međuobrok: šalica Ultra juhe, Ultra shake (ako ste gladni)
Večera: 120 -170 grama ribe ili pilećih prsa pečenih na maslinovom ulju sa sokom od limuna (začinite peršinom, ružmarinom češnjakom, đumbirom i solju), 2 šalice dinstanog ili povrća kuhanog na pari, 1/2 šalice smeđe riže, 1 šalica Ultra juhe
Prednosti i nedostatci ultra lake dijete
Ultra laka dijeta osmišljena je da vam pomogne u mršavljenju i detoksikaciji, a nakon sedam dana trebali biste osjetiti i druge koristi, poput toga da ćete imati više energije, bolje ćete spavati i bit ćete bolje raspoloženi, koža će izgledati zdravije, a bol u zglobovima i zadržavanje tekućine će se smanjiti.
Navodi se kako ova dijeta može donijeti poboljšanja kod određenih bolesti, poput astme i alergije, artritisa, dijabetesa, kronične slabosti i fibromialgije, glavobolje, srčanih bolesti, iritabilnog kolona, menstrualnih problema i menopauze itd.
Nedostatak ultra lake dijete je taj što dugotrajno korištenje vodi do nedostatka bjelančevina, vitamina i minerala, što onda dovodi do gubitka mišićne mase. Osobe koje se odluče za ovu dijetu u početku mogu osjećati glavobolje, slabost i umor te imati probleme sa zadahom i tjelesnim mirisima.
Stručnjaci tvrde da ultra laka dijeta nije loš program ako želite vidjeti pozitivne učinke jedenja zdravije hrane, ali kada je gubitak kilograma u pitanju, smatraju da je jedino što ćete izgubiti u sedam dana voda, a ne stvarna masnoća.
Brazilska dijeta
Brazilska dijeta jedna je od popularnijih brzih dijeta i obećava gubitak od 10 kilograma u dva tjedna. Postoje dvije varijante brazilske dijete – “normalna” brazilska dijeta i brza brazilska dijeta. Za brzu brazilsku dijetu se tvrdi da se u roku od 14 dana može izgubiti oko 10 kilograma, ali ta verzija je nutritivno siromašna i ne preporučuje se, dok normalna brazilska dijeta traje oko mjesec dana i za to se vrijeme može izgubiti do 12 kilograma.
Pravilo ove dijete je da se jede do 5 obroka dnevno, a na jelovniku se uglavnom nalazi voće i povrće. Kao i kod većine ostalih dijeta, potrebno je da se svakodnevno održava umjerena fizička aktivnost.
Brazilska dijeta nalaže točan plan prehrane za svaki dan u tjednu, a jelovnik pogledajte u nastavku.
Primjer jelovnika brazilske dijete
1. dan
Doručak: naranča, banana i čaša soka od cijeđene naranče
Užina: 1 tost i sok od cijeđene naranče
Ručak: 100 grama kuhane bijele ribe, 100 grama salate od sirovog povrća po želji
Večera: ista kao i doručak, a prije odlaska u krevet uzmite jedan tost i čašu sok od cijeđene naranče
2. dan
Doručak: 1 kuhano jaje, čaša soka od jabuke
Užina: 1 tost, čaša soka od jabuke
Ručak: 100 grama kuhanog mesa, 2 kuhana krumpira i nekoliko listova zelene salate
Večera: 200 grama kuhane ribe, 1 kuhano jaje, zelena salata, grašak, a prije odlaska u krevet uzmite jedan tost i čašu soka od jabuke
3. dan
Doručak: 1 šalica nemasnog mlijeka, 1 tost
Užina: 100 grama nemasnog sira
Ručak: 100 grama riže, 150 grama salate od svježeg kupusa, začinjene preljevom od jednog limuna i žličicom sjeckanog peršina
Večera: 100 grama kuhanog mesa, nekoliko listova zelene salate, 1 jabuka
4. dan
Doručak: 60 grama ananasa i čaša soka od ananasa
Užina: 1 tost, čaša soka od ananasa
Ručak: 100 grama kuhanog mesa, manji komad sira, 1 naranča
Večera: 2 kuhana krumpira, 150 grama salate od ribane mrkve s malo maslinova ulja, a prije odlaska u krevet uzmite tost i čašu soka od ananasa
5. dan
Doručak: čaša soka od jabuke, 1 tost
Užina: 1 jabuka, 1 naranča
Ručak: 150 grama kuhane ribe, 2 kuhane mrkve
Večera: tanjur juhe od povrća i tost ili malo kruha (umjesto juhe od povrća možete napraviti juhu od gljiva), a prije odlaska u krevet uzmite čašu soka od naranče i tost
6. dan
Doručak: 1 tost, čaša soka od jabuke
Užina: 150 grama salate od kuhane cikle, malo biljnog ulja
Ručak: tanjur juhe od gljiva, povrća ili riblja juha, komad kruha
Večera: 100 grama prženih gljiva, 100 grama salate od sirovog povrća po izboru. Prije odlaska u krevet: 2 keksa s maslacem i čaša soka od jabuke
7. dan
Doručak: šaka grožđica, 1 banana
Užina: tost i čaša soka od mrkve
Ručak: 100 grama kuhanog mesa, 100 grama salate od svježeg kupusa, zeleni luk i sok od limuna
Večera: tanjur svježeg povrća (umjesto toga može i povrtna, riblja ili juha od gljiva), 100 grama voća po izboru. Prije odlaska u krevet: dvije suhe smokve i čaša soka od jabuke
Ovakav raspored konzumiranja hrane pomaže u tome da nivo šećera u krvi ne pada i da se ne osjeća glad između obroka. Održavanje pravilnog ritma hranjenja jedno je od važnijih pravila ove dijete jer će to poboljšati probavu i omogućiti još brže gubljenje kilograma.
Brazilska dijeta provodi se mjesec dana i nakon toga nije preporučljivo nastavljati s njom, bez obzira na rezultate. Po završetku dijete potrebno je postepeno se vraćati namirnicama bogatima proteinima, ali jelovnik i dalje treba sadržavati voće i povrće.
Prednosti i nedostaci brazilske dijete
Brazilska dijeta je dobar izbor ako želite smršaviti i promijeniti prehrambene navike. Ako se pridržavate pravila prehrane i uz to pojačate tjelesnu aktivnost na, recimo, 30 minuta hodanja, trčanja ili plivanja dnevno, moguće je izgubiti do 10 kilograma u mjesec dana. Tijekom mjesec dana pridržavanja ove dijete možete steći zdrave prehrambene navike kojih ćete se držati i kasnije.
Ova dijeta nema nekih većih negativnih strana, osim ako se odlučite za brzu brazilsku dijetu. U tom slučaju može doći do prebrzog oslobađanja velike količine toksina koji se normalno nakupljaju u masnom tkivu te niza drugih zdravstvenih problema. Prije bilo kakve nagle promjene prehrambenih navika i započinjanja bilo kakve restrikcijske dijete potrebno se obavezno posavjetovati s liječnikom.
Hayeva dijeta
Hayeva dijeta dobila je ime po liječniku Williamu Howardu Hayu koji je zbog vlastitih zdravstvenih problema – pretjerane tjelesne težine, visokog krvnog tlaka te problema sa srcem i bubrezima, odlučio primijeniti prehranu. Hay je 1935. godine objavio knjigu “Healthy via Food”, a pri kreiranju ove dijete vodio se načelom pravilnog kombiniranja hrane, što je po njemu ključ prevencije bolesti srca i krvnih žila.
Dijeta je bazirana na vjerovanju da se ne smiju kombinirati namirnice koje daju lužnatu reakciju s namirnicama koje daju kiselu reakciju (sve što ima pH vrijednost ispod sedam je kiselo, a sve iznad pH sedam smatra se lužnatim). Hayevu dijetu su isprobale i brojne poznate osobe, među kojima su i glumice Catherine Zeta-Jones i Elizabeth Hurley.
Dr. Hay je podijelio namirnice u nekoliko skupina (lužnate, kisele i neutralne), a pri njihovom kombiniraju je potreban oprez.
Skupina A
U ovu skupinu spadaju namirnice koje su bogate proteinima i uglavnom su životinjskog podrijetla. To su sve vrste mesa, perad, riba, morski plodovi, sirevi, mlijeko i mliječni proizvodi, jaja te soja.
Skupina B
Ovu skupinu sačinjava većina povrća, sjemenke (sezam, bundevine, suncokretove sjemenke…) orašasti plodovi (lješnjak, badem, orah) i maslinovo ulje.
Skupina C
U skupinu C ubrajaju se namirnice bogate ugljikohidratima: žitarice poput raži, ječma, riže, prosa, zobi i kukuruza, mahunarke poput graha, leće, slanutka i boba te šećer. U ovu skupinu se ubrajaju i sve prerađevine od žitarica i brašna, kao i tjestenine, keksi, krekeri i slastice.
Pravila Hayeve dijete
Hay je mnoge bolesti smatrao rezultatom kemijskih procesa loše probave. Prema njegovom mišljenju, za probavu ugljikohidrata (u koje spadaju slatkiši i sva škrobna hrana), potrebne su lužine, a za probavu bjelančevina kiseline.
Istovremenom kombinacijom bjelančevina i ugljikohidrata luče se i lužine i kiseline koje se međusobno neutraliziraju, što dovodi do acidoze, odnosno skupljanja viška kiseline u tjelesnim tekućinama.
Pogrešne kombinacije namirnica iscrpljuju vitalnost i uzrokuju debljanje pa je Hay namirnice podijelio u skupine kako bi smjernice dijete bilo što lakše pratiti.
Namirnice iz skupine A ne bi se smjele kombinirati s namirnicama iz skupine C. Preporučuje se kombinirati namirnice iz skupina A i B, te namirnice iz skupina B i C. Dakle, namirnice iz skupine B se dobro slažu sa svim namirnicama iz ostalih skupina pa nema straha s njihovim kombiniranjem.
Također se preporučuje da nikada ne uzimate zajedno namirnice bogate proteinima i namirnice bogate ugljikohidratima, nego da se za ručak uzima namirnica iz skupine C koja je bogata ugljikohidratima i namirnica iz skupine B (povrće). Za večeru se istog dana unosi namirnica iz skupine A bogata proteinima i namirnica iz skupine B (povrće).
Dakle, Hayeva dijeta se zasniva na ideji da se namirnice koje daju lužnatu rekciju i namirnice koje daju kiselu reakciju ne bi smjele kombinirati zajedno. Način prehrane kakav predviđa Hayeva dijeta trebao bi održati kiselo-lužnatu ravnotežu u organizmu.
Primjer jelovnika Hayeve dijete
Doručak: komad kruha s namazom od celera, 1 jabuka
Ručak: zapečeno povrće (tikvice, mrkva, luka) s piletinom
Večera: kuhani krumpir i kelj s češnjakom i maslinovim uljem
Prednosti i nedostaci Hayeve dijete
Ova dijete preporučuje uzimanje velikih količina voća i povrća, što je u skladu s preporukama zdravstvene zajednice, ali ne postoji dovoljno znanstvenih dokaza koji podupiru ovu dijetu.
Iako se često reklamira kao dijeta za mršavljenje, Hayeva dijeta je prvenstveno namijenjena očuvanju zdravlja i liječenju bolesti srca i krvnih žila.Osobe koje su zdrave mogu prakticirati ovu dijetu bez izlaganja riziku, ali je ne treba koristiti za liječenje zdravstvenih problema i prije primjene je preporučljivo konzultirati se s liječnikom.
Ova dijeta će odgovarati osobama koje su dovoljno disciplinirane za pridržavanje strogih pravila i koje vole prehranu baziranu na voću i povrću, dok drugim osobama može biti zbunjujuća s obzirom na pravila kombiniranja namirnica.
Autor: A.V., Foto: lukasbieri/Pixabay
Moje ime je Martina i živim u Zagrebu. Aktivni sam tip osobe, stalno u pokretu. U djetinjstvu sam se bavila baletom, a danas volim provoditi vrijeme u prirodi i vježbati pilates. Često planinarim i putujem jer me to opušta i puni baterije. Obožavam životinje, imam koker španijela Milku koja me prati u šetnjama, na planinarenju i na većini putovanja. Već neko vrijeme bavim se proučavanjem zdrave hrane. Preferiram prehranu s puno voća i povrća, žitarica, mahunarki, bez šećera, jaja i mliječnih proizvoda. Volim kuhati i peći kolače, a strast mi je isprobavanje novih i neobičnih recepata i namirnica.