Ne postoji ništa bolje od ukusnog, netom pečenog, čistog raženog kruha čiji se miris širi vašom kuhinjom. Njegova hrskava korica zove vas na još. Raženi kruh je toliko ukusan da ga možete jesti i samog, uz čaj, kavu ili kakao. Najbolje će vam prijati ujutro uz pečena jaja, a s njim možete pripremiti i najukusnije sendviče. Želite li zdrav i ukusan međuobrok, raženi kruh premažite hummus namazom. Ne zaboravite ga kombinirati niti uz ručak, uz vaše omiljeno varivo bit će najbolja alternativa bijelom kruhu.
Čisti raženi kruh peče se od raži koja spada u žitarice. Radi se o jednogodišnjoj biljci koja se sastoji od puno proteina i malo glutena. Može se pohvaliti i velikom količinom vlakana te je jačeg okusa, tamnije boje i zasitniji od običnog bijelog kruha.
Iako u trgovinama možete kupiti raženi kruh, većina njih je prepuna aditiva i raznih drugih dodataka koji kvare njegov izvorni okus. Stoga, pripremite sami raženi kruh koji će ostati svjež danima, a vaši ukućani će postati izbirljivi što se tiče kruha.
Domaći raženi kruh
Pripremite čisti raženi kruh sa sjemenkama koji se sastoji od svih zdravih sastojaka. Tijekom pripreme i pečenja, vaša kuća će poprimiti predivne mirise, a vi ćete imati osjećaj kao da se nalazite u svojoj omiljenoj pekari.
Sastojci za jedan kruh:
- 500 grama raženog brašna
- 10 grama kvasca iz vrećice
- 4 decilitra vode
- 1 žlica javorovog sirupa
- 2 male žličice soli
- 50 grama raženih pahuljica
- 60 grama sjemenki po želji (lanene, bundevine, suncokretove…)
Priprema
Pomiješajte raženo brašno, ražene pahuljice i sjemenke te sol pa tome dodajte 4 decilitra kipuće vode. Sve dobro promiješajte i ostavite da se ohladi.
Kada se smjesa malo ohladila, dodajte joj suhi kvasac i malo vode, tek toliko vode da se može sve dobro povezati. Tijesto mora biti mekano, ali ne jako ljepljivo. Uz kvasac dodajte i malo javorovog sirupa kako bi se tijesto bolje diglo.
Pobrašnite mjesto na kojem ćete mijesiti kruh te ga mijesite 5 minuta dok ne postane mekano i dok se svi sastojci lijepo ne povežu.
Tijesto premjestite u zdjelu koju ste prethodno pobrašnili pa ga oblikujte u loptu i mijesite po površini dok donji dio gurate ispod.
Nakon toga, pokrijte ga vlažnom krpom i ostavite da se diže na toplom mjestu na kojem nema puno vlage. Najbolje bi bilo da ga ostavite tako preko noći, a da ga ispečete sljedeći dan.
Zagrijte pećnicu na 220 stupnjeva.
Papir za pečenje položite u pladanj pa na njega stavite tijesto tako da ona strana koju ste pobrašnili bude okrenuta prema gore. Zarežite lagano nožem tri okomite crte preko kruha i stavite ga peći pola sata do 40 minuta.
Prije rezanja ga dobro ohladite i prekrijte vlažnom krpom kako bi zadržao hrskavu koricu i mekoću iznutra.
Iako je raženi kruh zdrav, a i pomaže vam da zadržite dulji osjećaj sitosti, pripazite na količinu kruha koju ćete konzumirati. Iako spada u vrste kruha koje se preporučuju za dijete te utječe na gubitak težine, svakako morate biti oprezni da ne pretjerate. Jedna šnita raženog kruha ima oko 100 kalorija. A želite li isprobati još jedan ukusan, zdrav i niskokaloričan kruh, pripremite kruh bez kvasca.
Autor: M.L., Foto: Fritzs/Wikimedia
Moje ime je Martina i živim u Zagrebu. Aktivni sam tip osobe, stalno u pokretu. U djetinjstvu sam se bavila baletom, a danas volim provoditi vrijeme u prirodi i vježbati pilates. Često planinarim i putujem jer me to opušta i puni baterije. Obožavam životinje, imam koker španijela Milku koja me prati u šetnjama, na planinarenju i na većini putovanja. Već neko vrijeme bavim se proučavanjem zdrave hrane. Preferiram prehranu s puno voća i povrća, žitarica, mahunarki, bez šećera, jaja i mliječnih proizvoda. Volim kuhati i peći kolače, a strast mi je isprobavanje novih i neobičnih recepata i namirnica.