Jeste li ikada jeli bijelu čokoladu i pitali se kako se proizvodi i je li bijela čokolada uopće čokolada ili bismo je trebali skinuti s ovog kakao trona na kojem se nalazi tamna ili pak mliječna čokolada? Zanimljivo, ali baš suprotno. Bijela čokolada je sama esencija čokolade jer nastaje na način da se od smeđe supstance odvaja kakao maslac i to je onaj dio kakaova zrna koji će se naći u bijeloj čokoladi.
Uz kakao maslac bazični sastoci su još šećer, mlijeko u prahu i trag soli. Po prvi puta ju na tržište lansirala tvrtka Nestle 1930.
U posebnom procesu se kakao maslac odvaja od tamnijih komponenti, ali dok se u tamnoj čokoladi oni vraćaju natrag, kod bijele čokolade to nije slučaj. I na taj način dobivamo čokoladu bez pigmenta. To znači da joj ujedno fale i antioksidativna svojstva elementa poput tiamina, riboflavina i feniltilamina. Ujedno kako nema krutih tvari iz kakaova zrna sadrže malo ili nimalo stimulansa poput kofeina ili teobromina.
Postoje i različite varijacije koje se proizvode od različitih hidrogeniziranih biljnih i životinjskih masti, ali to nije prava bijela čokolada. Prava bijela čokolada nikako nije bijela već ima žućkaste primjese ili one boje slonovače. Zakonski je određeno što se može prodavati kao prva bijela čokolada.
Mora sadržavati barem jednu petinu kakao maslaca, minimalno 14% suhe tvari iz mlijeka, 3.5% mliječne masti i ne više od 55% šećera ili nekog umjetnog zaslađivača. Europska unija slijedi ove iste regulacije, s iznimkom toga da nema ograničenja na količinu šećera. Koja god vam bila draža, dobar tek, čokolada je jedan od razloga zbog kojih se možemo nasmiješiti u ovome svijetu i na najtmurniji dan, a sada crna ili bijela, nije bitno. Volimo ih sve.
Autor: L.K., Foto: Elli/Pexels