Alge žive u svim morima svijeta, a kao prehrana su služile isključivo istočnim zemljama. U kuhinjama se koriste makroalge, a najveći potrošači na svijetu su Japan, Kina i Koreja, dok se u europskim zemljama najviše koristi u Irskoj i na Islandu.
Najveći proizvođač algi je Kina, oko 90% svjetske količine se uzgoji u akvakulturama, dok se samo 10% algi vadi iz prirodnih staništa. Postoje četiri velike skupine algi: smeđe, zelene, plave i crvene.
Kao namirnica alge su veoma zdrave, sadrže veliku količinu vitamina B i ostalih minerala. Skoro uopće nemaju masnoća tako da im je energetska vrijednost malena. Preporuča se za konzumiranje ljudima koji imaju problema sa visokim krvnim tlakom ili onima koji imaju povišen kolesterol u krvi.
Ljudi alge diljem svijeta koriste kao sredstvo za mršavljenje, posebno smeđe alge. U njihovom se pigmentu nalazi tvar koja pospješuje skidanje kilograma. Alge se mogu konzumirati sirove tako da ih dobro operete i ostavite da se moče u vrućoj vodi oko 15 min.
Osim na ovaj način sušene se alge mogu mrviti i dodavati raznim jelima i umacima. Alge se kupuju najčešće u trgovinama zdravom hranom i to u sušenom obliku. Više od 20 vrsti svježih algi se koristi samo u Japanu, a neke od njih ćemo navesti u nastavku:
Kombu je zelena alga širokih listova koja živi u hladnim vodama ispred Japana. Uzgaja se više od 300 godina u zemlji domovini, a u svijetu u zadnjih 40 godina. S ovim se algama rade pikantne kisele juhe.
Nori je vrsta koja obuhvaća više od 30 sorti zelenih ili crvenih algi. Ta je alga najčešća u uzgoju, a samo je se u Japanu godišnje proizvede preko 300.000 tona. Odmah nakon Japana je Velika Britanija u kojoj je najzastupljenija u Irskoj.
Klamatske se alge najviše uzgaju u SAD-u, a uzimaju se iz Gornjeg Klamatskog jezera u Oregonu. Specifične su po tome što se mogu 100% probaviti pa su idealne za djecu, trudnice i starije osobe. Prilikom konzumiranja algi zapamtite da dolaze iz prirode i da nisu umjetno sintetizirane.
Autor: S.Š.